1.02.2018 Kraków; Dialog Obywatelski "Unia Europejska i jej sąsiedztwo – czy mamy się czego obawiać?" z udziałem Macieja Popowskiego

1.02.2018 Kraków; Dialog Obywatelski "Unia Europejska i jej sąsiedztwo – czy mamy się czego obawiać?" z udziałem Macieja Popowskiego
Spotkanie z wicedyrektorem Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej, Europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia (DG NEAR) będzie okazją do rozmowy na temat wyzwań, jakie przed Wspólnotą postawił 2017 rok i co czeka Unię w 2018 roku.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz fundacja Instytut Studiów Strategicznych zapraszają 1 lutego do Krakowa do wzięcia udziału w dialogu obywatelskim:

„Unia Europejska i jej sąsiedztwo - czy mamy się czego obawiać?”

Podczas Dialogu będzie można dowiedzieć się m.in., jaką politykę prowadzi obecnie Unia w zakresie rozszerzania swoich granic i prowadzenia rozmów akcesyjnych. Jak wygląda współpraca z potencjalnymi i aktualnie kandydującymi państwami do członkostwa w Unii? Jakie korzyści przynosi współpraca na poziomie regionalnym poprzez udział w Partnerstwie Wschodnim i Unii dla Śródziemnomorza?

W spotkaniu weźmie także udział senator na Sejm RP Bogdan Klich.

Unia Europejska poprzez Dyrekcję Generalną NEAR w swoich działaniach prowadzi aktywną politykę ze wschodnimi i południowymi sąsiadami – zarówno najbliższymi, tj. Ukrainą, Białorusią i Rosją oraz państwami niegraniczącymi bezpośrednio z UE, m.in. z Turcją, Izraelem, Jordanią, Libią. DG NEAR odpowiada także za stosunki z krajami należącymi do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, w dziedzinach bezpośrednio wpływających na politykę realizowaną przez Komisję Europejską.

1 lutego; godz. 17:00-18:30; Grand Hotel; ul. Sławkowska 5/7, Kraków

Swoje przybycie należy potwierdzić do 29 stycznia pod nr. tel. 12 421 62 50 lub drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji można znaleźć na stronach Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz na stronie Fundacji Instytut Studiów Strategicznych.

 
Maciej Popowski jest zastępcą dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia (ang. DG NEAR). Polski dyplomata z 25-letnim doświadczeniem zawodowym. Był dyrektorem do spraw europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP w czasie polskich negocjacji akcesyjnych. W latach 2001-2008 był zastępcą szefa Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej. W latach 2003-2008 był pierwszym stałym przedstawicielem Polski w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa UE. Następnie dołączył do Komisji Europejskiej, jako dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds Rozwoju. W 2009 roku został oddelegowany z Komisji Europejskiej, aby stać się szefem gabinetu Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W latach 20011-2015 pracował jako zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ - ang. EEAS).


Dialogi Obywatelskie odbywają się od 2012 roku – w Polsce będzie to kolejne takie wydarzenie. W 2015 roku wiele emocji wzbudziła debata o TTIP z Komisarz ds. handlu Cecilią Malmström. W kwietniu 2017 r. komisarz Malmström ponownie odwiedziła Warszawę – tym razem dyskutowała o umowie gospodarczej UE-Kanada (CETA). W październiku 2016 i ponownie w maju 2017 Dialogi Obywatelskie w Polsce prowadził także Vytenis Andriukaitis Komisarz UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, a w czerwcu 2017 Johannes Hahn Komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia. W 2017 roku odbyły się liczne Dialogi z udziałem Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, które były okazją do rozmowy m.in. na temat europejskiego potencjału obronnego i przyszłości Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

Artykuły powiązane