Niezwykły portret Putina z łusek pistoletowych

Niezwykły portret Putina z łusek pistoletowych
Obraz Darii Marczenko „Oblicze wojny” został stworzony w odpowiedzi na wydarzenia z 2014 roku na Ukrainie, kiedy to Rosja okazała agresję i najechała na wschodnią część państwa, doprowadzając tym samym do powstania największego konfliktu wojennego w Europie od czasu drugiej wojny światowej i narażając na szwank bezpieczeństwo całego świata.

Wojna trwa już ponad rok i przyczyniła się do śmierci ponad 30 tys. ludzi.

Obraz Marczenko o wymiarach 240x170 cm ma ogromne, historyczne znaczenie. Stworzono go z łusek, które znaleziono w różnych częściach frontu.

Jedyna w swoim rodzaju i niespotykana nigdzie indziej mozaika – instalacja, na której widnieje twarz cynicznego, pełnego tyranii rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, jest pierwszym w historii dziełem, w którym posłużono się podobną techniką i stylem malarskim oraz ma wymiar filozoficzny i konceptualny.

Jakkolwiek nie przedstawiałoby się wojny i jakby ona nie wyglądała – zawsze tworzą ją niewinni ludzie. Rzecz w tym, że obraz Marczenko ma niezwykłą właściwość, tj. zmienia barwy i wyraz twarzy przestawionego na nim polityka w zależności od oświetlenia.

Portret ma wiele odsłon i można wśród nich wyróżnić fatum, strach, dumę, okrucieństwo i nienawiść, współczucie i zakłopotanie, gotowość do zniszczenia świata czy stanięcia przed Sądem Bożym.

W istocie portret symbolizuje to, iż wojna ma emocjonalny i wielopłaszczyznowy wymiar. Na obrazie możemy zobaczyć około 5000 łusek różnych kalibrów, które pochodzą z najrozmaitszych typów broni używanej na linii frontu. Każdy element, który tworzy dzieło mógł zabrać lub uratować życie danego żołnierza i jest częścią jego przeznaczenia.

Tym sposobem na obrazie możemy dostrzec misterium nasycone energią wojny, misterium składające się z takich praelementów jak: proch, ołów, stal, brąz, mosiądz, miedź i cynk, charakteryzujące się niezwykłymi połączeniami z farb olejnych i akwareli.

Dzieło pobudza do refleksji każdego, kto bierze do ręki broń, zmusza do zastanowienia się nad sensem krwawych, politycznych ambicji w historii cywilizacji oraz nad tym, że nie istnieje nic cenniejszego niż ludzkie życie.
 

Strona autorki: http://dashart.com.ua/

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć pod tym linkiem...

Artykuły powiązane