W Federacji Rosyjskiej sąd skazał nauczyciela na karę 330 godzin prac za wiersz o Ukrainie

W Federacji Rosyjskiej sąd skazał nauczyciela na karę 330 godzin prac za wiersz o Ukrainie
Sąd skazał nauczyciela Aleksandra Bywszewa na 330 godzin obowiązkowych prac za publikację wiersza o niepodległości Ukrainy.

W ramach dodatkowej kary nałożono na niego trzyletni zakaz pracy w szkole.

Sąd w miejscowości Trosna w obwodzie orłowskim Federacji Rosyjskiej skazał nauczyciela Aleksandra Bywszewa na 330 godzin obowiązkowych prac za publikację na prywatnej stronie na Vkontakte wiersza o niepodległości Ukrainy. Poinformowano o tym w poniedziałek, 9 kwietnia, na stronie graniru.org.

Podkreśla się, że nauczyciel języka niemieckiego został uznany za winnego na podstawie artykułu o podżeganiu do nienawiści lub wrogości.

Również w ramach dodatkowej kary na Bywszewa nałożono trzyletni zakaz pracy w szkole.

W uzasadnieniu do wyroku napisano, że Bywszew popiera „reżim, powstały na Ukrainie po zamachu stanu w 2014 roku”. Cytowano zeznania świadków oskarżenia. Podkreślano w nich między innymi, że „nie zaistniał on jako poeta, więc postanowił iść drogą Judasza”, „wyraża swój punkt widzenia, odmienny od opinii zdecydowanej większości ludności Rosji”. Wspomniano również, że jego matka jest Ukrainką.

Warto dodać, że nauczyciel opublikował wiersz o niepodległości Ukrainy na poratlu społecznościowym Vkontakte 22 lutego 2015 roku.

W marcu 2014 roku, po anektowaniu przez Rosję Krymu Aleksander Bywszew napisał dwa wiersze, w których w ostrych słowach wezwał Ukraińców do odparcia sił okupanta. W ramach wszczętego przeciwko niemu postępowania karnego została przeprowadzona ekspertyza lingwistyczna, która nie znalazła w wierszach Bywszewa nic, co mogłoby podlegać pod artykuły karne.

Jednak potem odbyła się jeszcze jedna ekspertyza, zgodnie z którą wiersze Bywszewa wzbudzają nienawiść i wrogość do Rosjan. Właśnie wyniki tej powtórnej ekspertyzy sąd dołączył do akt sprawy.

 

Artykuły powiązane