Zachodni dyplomaci wezwali do obrony praw społeczności LGBT w Ukrainie

Zachodni dyplomaci wezwali do obrony praw społeczności LGBT w Ukrainie
17 maja w Kijowie odbędzie się "Marsz równości".

 

Posłowie z 16 państw, a także szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Ukrainie wezwał Ukrainę wspierać równość, godność i praworządność oraz zapewnić prawa społeczności LGBT.

"Ukraina osiągnęła znaczący postęp w uznawaniu i ochronie praw człowieka, ale ta praca nie jest jeszcze zakończona. Zachęcamy Ukrainę, opierając się na tych sukcesach, w przyszłości wspierać równość, godność i praworządność dla wszystkich... Społeczność międzynarodowa, tak jak dotychczas, wspiera bezpieczeństwo lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transseksualnych i interseksualnych - Ukraińców i ukraińskich kobiet, ich przyjaciół, rodziny i wszystkich zwolenników tolerancji i równości w Ukrainie", - czytamy we wspólnym oświadczeniu ambasadorów Australii, Austrii, Belgii, Cypru, Danii, Kanady, Unii Europejskiej, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałaniu Homofobii, Transfobii i Bifobii, opublikowanym w środę, przekazuje "Interfax-Ukraina".

Dyplomaci podkreślili, że wartości tolerancji i szacunku dla różnorodności są podstawowymi dla otwartych, demokratycznych społeczeństw.

"Jeszcze raz potwierdzamy nasze poparcie dla realizacji krajowej strategii na rzecz praw człowieka i odpowiedniego planu działania, w tym dalszych kroków w dziedzinie walki z dyskryminacją dla LGBTI-obywateli i zwalczania przestępstw z powodów nienawiści ze względu na orientację seksualną", - podkreślili posłowie.

Dyplomaci poinformowali, że na 17 czerwca 2018 w Kijowie zaplanowano "Marsz równości".

"Wspólnie wzywamy policję i urzędników państwowych na Ukrainie wspierać i bronić praw osób LGBTI i ich zwolenników na przeprowadzenie tych działań. Prosimy również wszystkich Ukraińców szanować prawo swoich obywateli do pokojowych zgromadzeń", - dodali posłowie.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii obchodzony jest 17 maja.

Artykuły powiązane