Krajowy rekord: jedną z ukraińskich wsi opisano w czterotomowej publikacji

Krajowy rekord: jedną z ukraińskich wsi opisano w czterotomowej publikacji
Winnicki pisarz Wadym Witkowski napisał czterotomową historię swojej rodzinnej wioski Boriwka w rejonie czerniweckim. Praca ustanowiła rekord, jako najdłuższa spisana historia ukraińskiej wsi.

 

Poinformował o tym korespondenta „Ukrinformu” sam autor - przewodniczący organizacji Krajowego Związku Pisarzy Ukrainy rejonu czerniweckiego oraz główny redaktor magazynu „Kraj Winnicki” Wadym Witkowski.

„Historię swojej wsi piszę całe życie, jeszcze od 8 klasy. Na bazie zebranego od tego czasu materiału w 2013 r. wydałem historię swojej wsi. Książka pojawiła się pod nazwą »Powiej, wietrze«. Uważałem, że to już koniec. Nie chodziło w niej o »ciąg dalszy nastąpi«. Po wydaniu książki mieszkańcy mojej miejscowości bardzo się uaktywnili i zaczęli dosłownie zasypywać mnie materiałami, dlatego bardzo szybko zebrałem materiał na drugi, trzeci tom i nawet na czwarty wydany pod nazwą »Miłość po wsze czasy«. Przedstawiliśmy w niedzielę tom w Boriwce i w czasie prezentacji książki został zarejestrowany rekord Ukrainy w kategorii »Wydawnictwa, historia«, jako »Historia wsi na Ukrainie spisana w największej liczbie tomów«” - opowiedział Wytkowskyj.

Dodaje, że po wydaniu w 2013 r pierwszego tomu, drugi tom historii wsi „Cienie niezapomnianych przodków” pojawił się w 2015 r. Trzeci tom pojawił się na świecie w 2017 r. pod nazwą „Droga do domu”, a czwarty tom ukazał się w tym roku. Razem z czwartym tomem historia wsi została opisana na 1758 stronach. Każdy tom został stworzony w oparciu o prawdę historyczną.

Historia wsi została opowiedziana przez autora poprzez losy ludzi. W czterech tomach wspomina się tysiące osób i prawie każdą rodzinę, która mieszkała we wsi Boriwka od 1875 r. do czasów współczesnych i którzy byli uczestnikami znaczących wydarzeń.

Czterotomowa książka wyszła w nakładzie 300 egzemplarzy w serii „Moja Winniczyzna”, która wydaje utwory przy wsparciu Winnickiej Obwodowej Administracji Państwowej. W ramach projektu wydawane są książki miejscowych pisarzy, dziennikarzy i krajoznawców z 23 wsi regionu.

Artykuły powiązane