Ukraińcy zdobyli "złoto" w marszu na orientację dla rannych weteranów w Wielkiej Brytanii Foto: mil.gov.ua
Oficerowie Wojsk Desantowo - Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy wywalczyli "złoto" w zawodach marszu na orientację na długości 54 mili (87 km) dla rannych weteranów i uczestników działań Cateran Yomp 2018, który odbył się w górach Szkocji.

Informuje o tym rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Desantowo - Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy .

"Zgodnie z zasadami marszu, jego uczestnicy musieli pokonać drużynowo dystans o długości 54 mile, czyli 87 kilometrów. Aby zdobyć "złoty medal", trzeba było przejść ten dystans w mniej niż 24 godziny. A Ukraińcy zrobili to w ciągu 23 godzin, uzyskując dobry wynik i zdobywając "złoty" medal. Prawie połowie uczestników marszu nie udało się pokonać dystansu" - czytamy w komunikacie.

W zawodach wzięli udział żołnierze 10 krajów NATO i cywilni sportowcy z różnych krajów świata, w sumie około 2 tys. osób. Ukrainę reprezentowało sześcioro uczestników działań wojennych w Donbasie: trzech czynnych oficerów Sił Zbrojnych, dwóch zwolnionych do rezerwy i przedstawiciel Gwardii Narodowej.

Według żołnierzy trasa była dość skomplikowana. Przechodziła ona przez górską miejscowość, strome podjazdy, górskie strumienie i bagna. Na trasach rozstawiono punkty kontrolne, gdzie uczestnicy zawodów mieli możliwość odpocząć i zjeść, uzupełnić zapas wody.