Uczeń z Zakarpacia wygrał na olimpiadzie wynalazców w USA

Uczeń z Zakarpacia wygrał na olimpiadzie wynalazców w USA
Wałentyn Freczka znany ze swojego wynalazku stworzenia papieru z opadłych liści już wielokrotnie stawał na podium różnych konkursów. Jego metoda, w odróżnieniu od tradycyjnej, jest bardziej ekologiczna i opłacalna.

 

Uczeń 11 klasy sokyrnyckiej szkoły w rejonie chuściańskim w obwodzie zakarpackim Wałentyn Freczka zdobył złoty medal Genius Olimpiad 2018, która odbyła się w USA w State University of New York at Oswego, przekazuje serwis Muckachevo.net.

"Zacząłem się tym zajmować, zacząłem osiągać rezultaty i zrozumiałem, że muszę przychodzić do laboratorium i więcej pracować. Przychodziłem tutaj codziennie po szkole i zostawałem czasami do późna w nocy" - powiedział Wałentyn.

Jego zdaniem za pomocą tej technologii można rozwiązać dwa problemy - wycinanie lasów, jak i problem z liśćmi w dużych miastach. Podkreśla się, że wynalazek nastolatka jest wyjątkowy, ponieważ w podobny sposób recyklingu można uzyskać paliwo stałe i wyróżnić kwasy mineralne.

W tym roku Olimpiada odbyła się w 5 dyscyplinach. Co roku gromadzi ona twórców z różnych krajów i aspiruje do miana jednego z najważniejszych konkursów wynalazców na świecie. Na podstawie wyników konkursu Freczka otrzymał 2 nagrody - złoty medal w dyscyplinie "Nauki", a także dodatkowe wyróżnienie specjalne Olimpiady, które przewiduje dodatkowe nagrody, w tym stypendium na naukę na uniwersytecie w USA. Poza Freczką złoty medal na tej Olimpiadzie otrzymała jeszcze trójka Ukraińców – Kateryna Małkina w dziedzinie "Nauka", a także Stepan Netudychatko i Mykyta Furman w dyscyplinie "Film krótkometrażowy".

Artykuły powiązane