Znani polscy aktorzy przeprowadzili akcję poparcia Ołeha Sencowa

Znani polscy aktorzy przeprowadzili akcję poparcia Ołeha Sencowa
Znani polscy aktorzy na znak solidarności z ukraińskim reżyserem Ołehem Sencowem czytali jego opowiadania.

 

Użytkownicy portalu Culture.pl mogli usłyszeć historie, które dzięki wysiłkom wolontariuszy zostały po raz pierwszy przetłumaczone na j. polski.

Autobiograficzne dzieła Sencowa zabrzmiały w wykonaniu kultowego aktora Daniela Olbrychskiego, zdobywcy nagrody za najlepszą rolę męską na ukraińskim festiwalu "Mołodist-2016" Andrzeja Seweryna, aktorek Joanny Popławskiej oraz Joanny Kulig, która zagrała w filmie Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".

"Robię to ze zwykłej ludzkiej solidarności z Sencowem. Chciałbym, żeby te teksty mogły być słyszane przez polskiego słuchacza i widza. Mam nadzieję, że kiedyś Pan Ołeh będzie mógł usłyszeć swoje utwory czytane również przeze mnie" – powiedział Andrzej Seweryn dla Culture.pl.

W nagraniu opowiadań "Pies" i "Babuszka" wzięli udział aktorzy różnych pokoleń.

 

"Dla mnie jako artysty i człowieka najważniejszy jest szacunek i wolność. Właśnie o to zabiegam i walczę - jak tylko mogę. Czytając opowiadanie Sencowa, wypowiadam się poprzez moją pracę w imię tych wartości." - powiedziała Joanna Kulig.

Kolejna część akcji zostanie przeprowadzono w piątek, 13 lipca. Wtedy opublikowany będzie drugi film, na którym Joanna Kulig i Edyta Olszówka przeczytają opowiadanie "Babuszka".

Autor projektu Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz żyjący w Polsce zapowiedział, że planowane jest też nagranie wideo, w którym polscy aktorzy będą czytali opowiadania Sencowa po rosyjsku.

Artykuły powiązane