Ukraińscy naukowcy opowiedzieli o unikalnym znalezisku

Ukraińscy naukowcy opowiedzieli o unikalnym znalezisku Fot: Michał Podsiadło/scienceinpoland.pap.pl
Przybliżony wiek znaleziska wynosi około 4500 lat.

 

Ukraińsko-polska grupa archeologów odkryła szkielet młodej kobiety, którą pochowano około 4500 lat temu. Jej wyjątkowość jest związana z tym, że na szkielecie zostały naniesione wzory, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

Informuje o tym Science in Poland.

„Na szkielecie zostały narysowane czarnym barwnikiem równoległe linie, które są widoczne na obu zgięciach łokciowych. Ten fakt ustalono na podstawie analizy chemicznej” - powiedział polska archeolog Danuta Jurkiewicz.

Uwagę naukowców przykuł fakt, że procedura naniesienia rysunku zachowała się nie tylko po śmierci kobiety, która miała prawdopodobnie 25-30 lat, ale także po rozkładzie ciała. Prawdopodobnie mogiłę otwarto po jej śmierci i naniesiono wzory na szkielet, po czym znowu ułożono kości w porządku anatomicznym. To wielka rzadkość.

Jednocześnie Instytut Archeologii Państwowej Akademii Nauk Ukrainy oświadczył, że odkrycie zostało dokonane na Ukrainie wspólnie ze specjalistami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu jeszcze w 2013 roku.

Jak oświadczyła instytucja, publikacja zawiera końcowe wnioski na temat wykopalisk. Była to ekspedycja ukraińsko-polska, uczestniczyli w niej ludzie, którzy pracowali w tym czasie w Instytucie.

Artykuły powiązane