Polska i Ukraina otworzy jednodniowe przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów

Polska i Ukraina otworzy jednodniowe przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów Fot. tvwlodawa.pl
9 sierpnia w ramach Dni Dobrosąsiedztwa między Polską i Ukrainą zostanie uruchomiony dla ruchu pieszego i rowerowego tymczasowy punkt przekraczania granicy Zbereże – Adamczuki na rzece Bug.

 

Jak zawiadamia Portal Samorządowy, podczas Dni Dobrosąsiedztwa zaplanowano cykl imprez kulturalnych i sportowych z udziałem mieszkańców terenów przygranicznych, które na co dzień są rozdzielone granicą państwową. Idea Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa to zbliżenie społeczności Polaków i Ukraińców, a także rozwijanie współpracy transgranicznej samorządów. Jednym z celów przeprowadzenia tej imprezy jest promowanie inicjatywy ustanowienia stałego punktu granicznego.

Jak poinformował starosta włodawski Andrzej Romańczuk, czasowe przejście graniczne podczas Dniach Dobrosąsiedztwa cieszy się dużą popularnością. Na przykład, podczas ubiegłorocznych imprez w ciągu pięciu dni z możliwości przejścia na drugą stronę granicy skorzystało ponad 43 tys. osób. Według jego słów, stały punkt kontrolny mógłby przynieść ożywienie gospodarcze i mieć wpływ na rozwój turystyki, ponieważ z obu stron granicy znajdują się atrakcyjne miejsca wypoczynku.

"Zabiegamy o utworzenie tutaj stałego przejścia granicznego, które mogłoby przyczynić się do ożywienia gospodarczego tego terenu a także do rozwoju turystyki, bo po obu stronach granicy są bardzo atrakcyjne miejsca do wypoczynku" - powiedział Romańczuk.

W programie Europejskich dni dobrosąsiedztwa planowane są spływy kajakowe po rzece Bug, rajd rowerowy, zawody rybołówstwa, festiwal biegowy i wiele innych atrakcji.

Artykuły powiązane