Gra milionów: ile warci są najlepsi piłkarze świata

Gra milionów: ile warci są najlepsi piłkarze świata
Które z gwiazd futbolu zostały sprzedane najdrożej? Który z graczy jest najcenniejszy i jak ustalana jest jego wartość?

 

Głośne przejście francuskiej gwiazdy futbolu – Paula Pogby z Manchasteru United do FC Barcelony bardzo rozczarował fanów, którzy lubią liczyć cudze pieniądze. W końcu ten transfer mógłby istotnie poprawić ranking najdroższych piłkarzy świata – biorąc pod uwagę cenę i zarobki. Hiszpanie byli gotowi zapłacić 112 milionów euro za Pogbę. W ten sposób Paul zaktualizowałby swoje poprzednie osobiste osiągnięcie (dwa lata temu, "MU" kupił go za 105 milionów) i byłby trzecim najbardziej wartościowym zawodnikiem. Ale szefowie angielskiego klubu odmówili "Barcelonie". Dlatego lista super-transferów pozostała niezmieniona.

Top 5 najdroższych transferów na świecie
(Kraj, klub, cena w milionach euro)

 1. Neymar (Brazylia, PSG) - 222
 2. Philippe Coutinho (Brazylia, "Barcelona") - 160
 3. Ousmane Dembele (Francja, "Barcelona") - 109
 4. Paul Pogba (Francja, "MU") - 105
 5. Gareth Bale (Anglia, "Real") – 101

Należy dodać, że niedawny transfer Portugalczyka Christiano Ronaldo z Realu Madryt do Juventusu niemal wpadł do pierwszej piątki, ponieważ wyniósł on około 100 milionów euro. Przypomnijmy jednak, że w grudniu 2016 r. Ronaldo mógł ustanowić niesłychany rekord, jak mówią, na stulecia. Wtedy anonimowy chiński klub zaoferował "Realowi" za piłkarza 300 (!) milionów euro. Real Madryt nie miał nic przeciwko, ale Christiano i jego agent odmówili. Mówi się, że nie byli zadowoleni z osobistej pensji gracza w Chinach. I to właśnie ten czynnik stał się ważnym argumentem w jego przejściu do Juventusu. W Turynie Ronaldo otrzyma prawie dwa razy tyle, co w Realu Madryt - 35 milionów euro rocznie. Chociaż to solidne pieniądze – niewiele znaczą, w porównaniu do jego zarobków reklamowych – jeden tylko dożywotni kontrakt z Nike jest wart 1 miliard dolarów.

Zauważmy, że przeniesienie Christiano Ronaldo do Juventusu nie tylko wzmocni drużynę, ale także znacznie zwiększy dochody klubu, który już zarobił dużo tylko na koszulkach nowicjusza. W Portugalczyku pokładają nadzieje również w Serie A. Liga włoska jest historycznie jednym z czterech najsilniejszych mistrzów świata, ale na początku 2000 roku była pogrążona w wielkich stratach. Dopiero w 2017 r. Serie A ponownie osiągnęła zysk. Ale nawet teraz, na przykład, na telewizyjnych relacjach, mistrzostwa Włoch zarabiają 2,5 razy mniej niż angielskie. Szefowie Serie A mają nadzieję, że pojawienie się Ronaldo poprawi sytuację.

Przeniesienie Christiano Ronaldo do Juventusu również podniosło jego wartość osobistą - teraz Transfermarkt szacuje Portugalczyka na 100 milionów euro. Ale nawet z tą nową piękną liczbą nadal nie dostał się do świata 10 najlepszych.

Top 10 najdroższych graczy według Transfermarkt
(Kraj, klub, cena w milionach euro)

1-2. Neymar (Brazylia, PSG) - 180
1-2. Lionel Messi (Argentyna, FC Barcelona) - 180
3-6. Kylian Mbappe (Francja, PSG) - 150
3-6. Mohamed Salah (Egipt, Liverpool) - 150
3-6. Harry Kane (Anglia, "Tottenham") - 150
3-6. Kevin De Bruyne (Belgia, Manchester City) - 150
7-9. Antoine Griezmann (Francja, "Atletico") - 120
7-9. Philippe Coutinho (Brazylia, "Barcelona") - 120
7-9. Eden Hazard (Belgia, Chelsea) - 120
10. Paulo Dybala (Argentyna, Juventus) – 110

Ciekawe, że w różnych wersjach koszt graczy jest inny. Dla porównania, oto jak wygląda top od znanego centrum badań CIES Football Observatory.

10 najlepszych graczy według CIES Football Observatory
(Kraj, klub, cena w milionach euro)

 1. Harry Kane (Anglia, "Tottenham") - 201
 2. Neymar (Brazylia, PSG) - 196
 3. Kylian Mbappe (Francja, PSG) - 187
 4. Lionel Messi (Argentyna, "Barcelona") - 184
 5. Mohamed Salah (Egipt, "Liverpool") - 174
 6. Dele Allie (Anglia, Tottenham) - 171
 7. Kevin De Bruyne (Belgia, Manchester City) - 171
 8. Antoine Griezmann (Francja, "Atletico") - 165
 9. Paulo Dybala (Argentyna, Juventus) - 164
 10. Romelu Lukaku (Belgia, Manchester United) – 163

W swojej pracy eksperci CIES Football Observatory oceniali tylko piłkarzy grających w 5 najsilniejszych krajach Europy (Anglia, Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy). Głównym kryterium rankingu był ekskluzywny algorytm centrum, który bierze pod uwagę szereg czynników: wiek gracza i jego pozycja na boisku, statystyki występów na poziomie klubowym i na poziomie reprezentacji kraju, sukces klubu i reprezentacji, na który piłkarz ma wpływ, a ostatnim czynnikiem jest poziom (stopień trudności ) mistrzostw, w których drużyna bierze udział.

Podsumowując, przypominamy, że wśród piłkarzy, którzy grali w Premier-lidze Ukrainy, z najdroższego transferu może być dumny Brazylijczyk – Fred - w czerwcu tego roku przeniósł się z Doniecka "Szachtar" do "Manchesteru United", według różnych źródeł, za 55-60 milionów euro. Latem 2013 roku górnicy kupili go od brazylijskiej "Internationale" z Porto Alegre za 15 milionów euro.

Artykuły powiązane