Ukraińcy w Portugalii domagają się od FIFA ukarania gracza Sportingu Braga za antyukraińskie wypowiedzi

Ukraińcy w Portugalii domagają się od FIFA ukarania gracza Sportingu Braga za antyukraińskie wypowiedzi
Związek Ukraińców w Portugalii zwrócił się do FIFA z prośbą dyscyplinarnego ukarania gracza Sporting Club Braga Alana Osório, który opublikował na oficjalnej stronie klubu wideo z wypowiedziami skierowanymi przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

 

W liście Związku Ukraińców w Portugalii do Komisji Etyki i Fair Play FIFA wskazano, że niedopuszczalne są pogardliwe działania i obraźliwe wypowiedzi wobec siebie przedstawicieli narodowych federacji sportowych, stowarzyszeń, klubów, piłkarzy, którzy muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji emocjonalnych wypowiedzi i negatywnych zachowań oraz ponosić odpowiedzialność za swoje działania lub zaniechania.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że w swoim filmie Osório stwierdził, że Ukraina składa się z 24 prowincji, co nie odpowiada prawdzie, ponieważ Półwysep Krymski jest integralną częścią (25 obwodem) Ukrainy, który w wyniku siłowej inwazji armii rosyjskiej w marcu 2014 został nielegalnie anektowany przez Rosję.

Innym, politycznym stwierdzeniem piłkarza w wymienionym wideo, jest wyrażenie: „wojna domowa”, która zmusiła klub piłkarski Zoria Ługańsk do opuszczenia domu. W oświadczeniu wskazuje się, że taka definicja jest produktem rosyjskiej propagandy, która w rzeczywistości prowadzi operacje wojskowe na terytorium Wschodniej Ukrainy z użyciem ciężkiej artylerii, czołgów i rakiet.

 

Ponadto Związek Ukraińców w Portugalii przypomina FIFA, że w styczniu 2015 roku przez rosyjskie systemy „Grad” przez bojówkarzy została ostrzelana dzielnica mieszkaniowa w Mariupolu, a specjalna międzynarodowa komisja w sprawie katastrofy lotu МН17 malezyjskich linii lotniczych ustaliła, że rakieta, która strąciła samolot, została wystrzelona z systemu rakietowego „Buk” armii Federacji Rosyjskiej z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów.

„Piłkarz swoim działaniem rażąco naruszył ustawowe wymogi FIFA i musi ponieść odpowiednią karę” - podkreślają autorzy dokumentu.

Przypomnijmy, że 7 lipca reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej w serii rzutów karnych pokonała Rosję. W ten sam wieczór w sieci pojawiło się wideo, na którym były gracz kijowskiego Dynamo Domagoj Vida, który strzelił gola w tym meczu, a także skaut kijowskiego klubu Ognjen Vukojević poświęcają swoje zwycięstwo Dynamo i Ukraińcom ze słowami „Sława Ukrajini!”

Komitet Dyscyplinarny FIFA wydał ostrzeżenie Vidzie, ponieważ organizacja określiła jego postępowanie jako gest polityczny. Oburzeni decyzjami Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej użytkownicy Facebooka zorganizowali „atak” na stronę FIFA.

Chorwacki piłkarz Domagoj Vida, który wygłosił w szatni słowa „Sława Ukrainie!”, przeprosił za to Rosjan.

Artykuły powiązane