25 – 28.10, Warszawa; 3. UKRAINA! Festiwal Filmowy

25 – 28.10, Warszawa; 3. UKRAINA! Festiwal Filmowy
Tegoroczna edycja stawia na pokazanie współczesnej kultury ukraińskiej, trendów rozwijających się w kinematografii oraz w muzyce i sztuce współczesnej. Pokazy będą odbywały się w KINOTECE oraz Kinie Iluzjon.

W dniach 25 – 28 października odbędzie się 3. edycja UKRAINA! Festiwal Filmowy podczas którego zaprezentowane zostaną osiągnięcia współczesnej kinematografii ukraińskiej. Tegoroczny festiwal pragnie „zburzyć mur”, który budowany przez obie strony ze stereotypów i schematów, nie pozwala nam na otwarcie się na nową jakość w relacjach polsko-ukraińskich. Nowy plakat festiwalu symbolizuje kulturalne „przebudzenie się na Ukrainę”.

ukraina plakat ip321

Ukraina to też kraj młodych, kreatywnych ludzi, którzy stawiają na nowoczesność i rozwój. Festiwal pokaże to poprzez bogaty program filmowy, koncert oraz wystawę sztuki współczesnej. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym jak wygląda życie Ukraińców. Tegoroczny festiwal chce obudzić Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół.

W programie tegorocznej edycji znajdą się najnowsze produkcje filmowe, filmy fabularne i dokumentalne, również koprodukcje polsko – ukraińskie. W programie znajdzie się również pokaz dla najmłodszych widzów.

„Chcemy, żeby festiwal przemówił głosem prawdziwej Ukrainy, dlatego zaprosiliśmy do zespołu programowego Ukraińców mieszkających od kilku lat w Polsce.” – mówi dyrektor festiwalu Beata Bierońska.

„Dwie poprzednie edycje pokazały jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Przyjeżdżają tutaj uciekając przed wojną lub w poszukiwaniu lepszego życia. Chcemy, aby Festiwal UKRAINA! symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy” – dodaje Bierońska.

W tym roku na festiwalu zostanie pokazana ukraińsko-polsko-macedońska produkcjaKiedy padają drzewa”. To pełnometrażowy debiut urodzonej w Kijowie reżyserki, scenarzystki i pisarki Marysi Nikitiuk, ze zdjęciami Michała Englerta, uznawany za zwiastun pokoleniowej zmiany w ukraińskim kinie. Film był prezentowany w sekcji Panorama podczas tegorocznego festiwalu Berlinale, a także zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Odessie dla grającej jedną z głównych ról Anastazji Pustovit. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Wśród fabuł znajdzie się również ukraiński thrillerBrama” w reżyserii Wołodymyra Tуchego. Film opowiada historię rodziny, która po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostała w Strefie Wykluczenia. – Brama” jest spojrzeniem na Czarnobyl, jakiego jeszcze nie było. Zazwyczaj awaria w elektrowni jądrowej rozpatrywana jest przez pryzmat danych statystycznych: ile osób zmarło, ile zachorowało. Natomiast nie było w kinie głębszej analizy psychiki tych, którzy przeżyli tragedię. Film koncentruje się na tym, co stało się z osobą, która była w epicentrum katastrofy nie tylko ekologicznej, ale i kulturowej. Jak to wpłynęło na jej życie, zmieniło otaczający świat. „Bohaterowie filmu są jednocześnie komiczni i tragiczni” – tak o filmie mówi reżyser Wołodymyr Tychyj.

Kolejnym filmem festiwalu będzie nagrodzony w Cannes „Donbas” Sergieja Łoźnicy, który w filmie przygląda się konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu. – „To dla mnie bardzo ważne, aby skierować uwagę międzynarodowej opinii publicznej na Donbas” – mówi o swoim najnowszym filmie Łożnica. – „To nie jest opowieść o regionie, kraju, albo systemie politycznym, ale o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji, o każdym z nas” – zaznaczył reżyser. „Donbas” uroczyście otworzył sekcję Un Certain Regard tegorocznej edycji festiwalu w Cannes. Jest ukraińskim kandydatem do Oscara.

Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie Ołehowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Ołeh Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny „Gracz” na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. Ołeh Sencow od 16 maja prowadzi strajk głodowy i domaga się zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji. Film „Proces. Federacja Rosyjska vs. Ołeh Sencow” w reż. Askolda Kurova zdobył Nagrodę Publiczności podczas 2. edycji festiwalu. Festiwal UKRAINA! wspiera Sencowa, organizując co roku zbiórkę pieniędzy
i prowadząc wśród widzów kampanię informacyjną na jego temat.

 

Dodatkowe informacje na stronie festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/ukrainaff

Artykuły powiązane