W Kijowie otwarto wystawę „100 lat sąsiedztwa: Ukraina i Polska”

W Kijowie otwarto wystawę „100 lat sąsiedztwa: Ukraina i Polska” Foto: Ukrinform
W Kijowie otwarto wystawę fotografii dokumentalnej „100 lat sąsiedztwa: Ukraina i Polska”, poświęconą relacji między krajami.

 

Na otwarciu wystąpił wicepremier Pawło Rozenko, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

„Ta wystawa otwiera się dla publiczności, powinni tu być nie tylko przedstawiciele oficjalnych władz Polski i Ukrainy. Przede wszystkim ta wystawa jest dla ludzi. Widzimy, że z każdym rokiem liczba polskich turystów na Ukrainie wzrasta i myślę, że to właśnie stanie się pięknym faktem do tego, aby wszyscy zdali sobie sprawę, że łączy nas o wiele więcej, niż dzieli” - zaznaczył Rozenko.

Wystawa składa się z 20 plansz, poświęconych kluczowym etapom ukraińsko-polskich stosunków, począwszy od I wojny światowej aż do obecnego czasu.

„Wystawa pokazuje, jak wiele podobieństw jest między Ukraińcami i Polakami, jak bardzo podobna jest ta historia. Ukraińcy i Polacy walczyli o swoją niepodległość, uciekając się do podobnych metod walki. Ukraińcy i Polacy cierpieli od obcego zniewolenia. Niestety, Ukraińcy i Polacy dopuszczali się podobnych zbrodni w stosunku do siebie” - powiedział dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz.

W ekspozycji wykorzystano zdjęcia i dokumenty z archiwów Muzeum Rewolucji Ukraińskiej lat 1917-1921, Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego, oddziału państwowego archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni, Centralnego Państwowego Archiwum Wyższych Organów Władzy i Rządu Ukrainy, Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie, polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Polsce, a także prywatnych archiwów Witalija Skalskiego, Jarosława Tynczenki, Dmytro Ponamarczuka, Bogumiły Berdychowskiej i Jerzego Hawryluka.

Ekspozycja jest rozmieszczona na ulicy Chreszczatyk, w pobliżu Poczty Głównej, i będzie działać do połowy stycznia 2019 roku.

Artykuły powiązane