Polscy kibice ultras przeprowadzili akcję na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Polscy kibice ultras przeprowadzili akcję na Cmentarzu Orląt we Lwowie
Polscy kibice 4 listopada włamali się na teren Cmentarza Orląt Lwowskich, zapalili pochodnie i rozwinęli transparent w związku z rocznicą 100-lecia bitwy Polaków przeciwko ZRL.

 

Polscy kibice ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk dla Orląt Lwowskich i Kresowiaków podczas swojej wyprawy na Kresy przeprowadzili akcję z pochodniami i transparentami na Cmentarzu Orląt we Lwowie, aby tym sposobem uczcić 100-lecie walki Polaków przeciwko Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej (ZRL). Akcja została przeprowadzono jeszcze w niedzielę, 4 listopada, jednak informację o tym przekazano 9 listopada Facebooku.

"Z okazji 100. rocznicy bohaterskiej obrony Lwowa odwiedzamy Cmentarz Orląt Lwowskich i po kibicowsku składamy hołd największym polskim bohaterom, o których pro-ukraińskie państwo polskie zapomina", — czytamy w publikacji.

Na zdjęciu widać, że około 10 mężczyzn na cmentarzu orląt rozwinęło ogromny biało-czerwony transparent z napisem "Orlęta Lwowskie, 100 lat – to hasło polską odwagę rozsławia. Śląsk składa hołd dla Lwowa, duchowego miasta Wrocławia". Przy tym uczestnicy rozpalili ok 15 czerwonych pochodni.

Jak poinformował ZAXID.net, dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego Mychajło Nachaj potwierdził tę informację, dodając, że akcja trwała nie dłużej niż 5 minut.

"To było pod wieczór w niedzielę. Dopiero później zobaczyliśmy na kamerach, że te chłopaki nielegalnie weszli po dwóch, trzech przez tylne bramy cmentarza. Razem było ich 12. Na kilka minut rozwinęli transparent i zapalili pochodnie. Trwało to od 3 do 5 minut. Policja nie została poinformowana, ponieważ chwilę później odeszli i nie przeprowadzili antyukraińskich prowokacji" – powiedział Nahaj.

Kibice na Facebooku poinformowali również o swojej wizycie w szkole nr 3 w Mościskach (z polskim językiem nauczania). Według ich słów przekazali tam część darów zebranych w Polsce, a także wypili kawę z dyrektorem szkoły. We Lwowie odwiedzili szkołę nr 10, w której nauczanie jest także prowadzone w języku polskim i również tam zostawili przywiezione na tę okazję dary. W sumie to 20 kartonów przyborów szkolnych zgromadzonych w ramach zbiórki „Polscy Kibice dla Kresowiaków”.

Kibice również poinformowali, że odwiedzili lwowski Rynek, gdzie ich „zachwyty nad Lwowem popsuły oficjalne ukraińskie uroczystości, które odbyły się pod samym Ratuszem. Okazało się, że tą samą rocznicę co my postanowiły uczcić lokalne władze. Tylko ich bohaterami byli Ukraińcy, którzy wtedy napadli na Polaków”.

Policja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na razie odmówiły komentarza odnośnie tego zajścia.

Z pełną relacją wizyty przedstawicieli Stowarzyszenia Wielki Śląsk na Kresach można zapoznać się na oficjalnej stronie organizacji.

Artykuły powiązane