Polski kościół prawosławny nie uznał decyzji Konstantynopola odnośnie Ukrainy

Polski kościół prawosławny nie uznał decyzji Konstantynopola odnośnie Ukrainy
Zdaniem polskiego duchowieństwa, kapłani UKP PK i UAKP "w przeszłości popełnili wiele zła".

 

W piątek, 16 listopada, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny zabronił swoim kapłanom komunikować się z duchownymi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej PAKP doprecyzowano, że kapłani otrzymali zakaz komunikowania się z duchowieństwem UKP PK i UAKP, które zdaniem polskich biskupów, "w przeszłości popełniło wiele zła". Przedstawiciele kościoła dodali również, że polski kościół prawosławny wspiera uregulowanie kwestii "podziału prawosławia na ukraińskiej ziemi".

„Święty Sobór Biskupów zabrania duchownym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wchodzenia w liturgiczno – modlitewne kontakty z »duchownymi« tzw. »Patriarchatu Kijowskiego« i tzw. »Autokefalicznej Cerkwi«, które w dotychczasowych działaniach uczyniły wiele zła”, - czytamy w komunikacie.

Warto nadmienić, że w ubiegłym tygodniu podobną decyzję podjął także Serbski Kościół Prawosławny. W szczególności, odmówiono uznania kanoniczności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP) i rehabilitacji ich duchowieństwa. Podczas soboru w Belgradzie UKP PK i UAKP nazwano "grupami rozłamowymi" a decyzję Patriarchatu Konstantynopola o ich uznaniu za "kanonicznie nieuzasadnioną".

Artykuły powiązane