Na Ukrainę zmierza grypa, która zabiła w zeszłym roku ponad 80 tysięcy Amerykanów

Na Ukrainę zmierza grypa, która zabiła w zeszłym roku ponad 80 tysięcy Amerykanów
W epidemicznym sezonie 2018-2019 na Ukrainie będzie krążyć agresywny wirus grypy Singapore AH3N2, z powodu którego w USA w zeszłym roku zmarło ponad 80 tysięcy ludzi.

 

Powiedziała o tym na konferencji prasowej czołowa lekarz chorób zakaźnych Ukrainy, kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Ołeksandra Bohomolca, zasłużony lekarz Ukrainy profesor Olha Hołubowśka, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

„Zupełnie niespodziewanie ostatni sezon grypy odznaczył się niezwykłą uciążliwością w USA: za zeszły sezon od wirusa Singapore AH3N2 zmarło ponad 80 tysięcy Amerykanów. Tego nikt nie prognozował wcześniej. Czekamy na niego na Ukrainie. Epidemiolodzy nie mogą powiedzieć, w jakim stopniu będzie agresywny. Szczyt śmiertelności był (ponieważ jest to wirus grypy AH3N2 i jest to dla niego typowe) głównie wśród dzieci i ludzi w podeszłym wieku — powyżej 65 lat” - zaznaczyła Hołubowśka.

Podkreśliła, że zazwyczaj największą liczbę zgonów przynosi wirus grypy AH1N1.

„Klinicyści zwykle boją się szczepu wirusa AH1N1 — powoduje on największe napięcie, śmiertelność. Przebiega on bardzo burzliwie, umierają od niego ludzie młodzi i dzieje się to bardzo szybko. Niemniej jednak w zeszłym roku, AH3N2 był dosyć wirulentny i wykazał wysoką patogenność” - powiedziała profesor.

Według Hołubowskiej, ostatni sezon epidemiczny na Ukrainie był dość spokojny.

„W zeszłym sezonie epidemicznym dominowała grypa typu B, która przebiega łagodniej niż wirus typu A. Na razie nie wiadomo co będzie na Ukrainie w bieżącym sezonie, ale musimy być gotowi” - podkreśliła Hołubowśka.

Według jej słów, w kijowskich szpitalach znajdują się już pacjenci z grypą.

„Na razie w przebiegu klinicznym choroby tych pacjentów nie ma cech szczególnych, jest to zwykła grypa. W Europie obecnie w 70% krąży wirus grypy AH1N1. Na Ukrainie na razie wszystko jest spokojnie, nie ma epidemii. Niewielki wzrost zachorowań spowodowany jest sezonowymi chorobami układu oddechowego” - zaznaczyła Hołubowśka.
Podkreśliła, że najważniejsza przy grypie jest gotowość lekarzy i klinik.

Według prognoz ukraińskich epidemiologów, główną przyczyną grypy w przyszłym sezonie epidemicznym będzie Singapore H3N2, który najczęściej powoduje grypę u dzieci i u osób starszych. Wirus ten prowadzi do zapalenia płuc, ciężkich zapaleń płuc i przypadków śmiertelnych wśród osób w podeszłym wieku i pacjentów z chorobami chronicznymi. Jest on bardzo niebezpieczny dla małych dzieci i osób z czynnikami ryzyka: z otyłością, cukrzycą, astmą oskrzelową i innymi przewlekłymi chorobami, kobiet w ciąży. U tych osób może wystąpić bardzo szybki rozwój choroby z dużym prawdopodobieństwem śmierci, dlatego takie osoby powinny być szczepione.

Artykuły powiązane