Skąd Ukraińcy sprowadzają najwięcej towarów

Skąd Ukraińcy sprowadzają najwięcej towarów
Czołowym krajem z którego trafiają na Ukrainę przesyłki, są Chiny i region Azji Południowo-Wschodniej.

 

Z powodu większej wartości towarów na amerykańskich i europejskich stronach internetowych nie są one tak popularne wśród Ukraińców. Chociaż obecnie obserwuje się stopniowy wzrost liczby zamówień z USA i Europy o 10-15%.

Poinformowano o tym w ukraińskim przedsiębiorstwie państwowym Ukrposzta w odpowiedzi na zapytanie wydania Gazeta.ua.

Najbardziej popularne są chińskie sklepy internetowe AliExpress, Joom, JD, Gearbest, Wish. Wśród europejskich popularnością cieszą się Primark, Next. „Czarny piątek” w Chinach 11 listopada pobił rekordy i zebrał ponad 1 mld przesyłek dziennie.

„Oficjalnie AliВaba Group nie komentuje ilości przesyłek. Można tylko zauważyć, że na Ukrainie w tym roku w porównaniu z przeszłością zamówiono o 40% więcej towarów. Podczas masowych wyprzedaży napływa do 12 razy więcej przesyłek niż w zwykły dzień” – powiedziano w ukraińskiej poczcie.

Ukrposzta w ubiegłym roku przewiozła prawie 7 mln kg międzynarodowych przesyłek. Wśród nich operacje eksportowo-importowych to 5,9 mln kg paczek i 1 mln kg przesyłek tranzytowych. Głównymi krajami eksportowymi, do których Ukrposzta realizowała dostawy zostały Stany Zjednoczone, Izrael, Kanada, Wielka Brytania. Z kolei największymi importerami były Chiny, Holandia (jako hub tranzytowy), Izrael i USA.

Od 1 lipca 2019 roku paczki Ukraińców o wartości ponad 100 euro, zostaną obciążone podatkiem oraz cłem. Anulowano za to jednak zasadę o „trzech przesyłkach” (według której każdy Ukrainiec mógł otrzymać tylko 3 paczki miesięcznie o wartości do 150 euro każda), którą na Ukrainie mocno krytykowano.

„Opowiadamy się za wolnym rynkiem importu/eksportu i uważamy, że w normie o zmianie limitu celnego trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wydatki państwa, operatorów dostawy obywateli, służby fiskalnej. Trzeba także wziąć pod uwagę możliwą liczbę uiszczenia podatków. Dlatego doświadczenie innych krajów pokazuje ujemną dynamikę, kiedy takie decyzje podejmowane są bez przeliczenia rzeczywistego uzasadnienia biznesowego. Takie zmiany będą miały duży wpływ na rynek. Najbardziej jednak zmiany w regulacjach dotkną operatorów świadczących swoje usługi dla towarów premium. W Ukrposzcie liczba przesyłek, które będą przekraczać limit 100 euro jest minimalna” – podkreślono w firmie.

Artykuły powiązane