W Izraelu zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim

W Izraelu zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim
Symcha Ratajzer-Rotem zmarł w wieku 94 lat.

 

W Izraelu zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej Symcha Ratajzer-Rotem. Poinformowano o tym w sobotę, 22 grudnia, informuje DW.

Znany pod pseudonimem "Kazik", był członkiem podziemnej Żydowskiej Organizacji Bojowej, która przygotowała w kwietniu 1943 roku powstanie przeciwko nazistom i wywózce Żydów do obozów śmierci.

Próbował on stworzyć kontakty między jednostkami i innymi organizacjami, a także często był łącznikiem na terenie warszawskiego getta i jednostek poza jego granicami.

Walka mieszkańców getta i ŻOB przeciwko reżimowi trwała prawie miesiąc. Po upadku powstania tysiące żydów deportowano do obozu śmierci w Treblince, spalono żywcem lub rozstrzelano.

Symcha Rotem był jednym z niewielu, którym udało się uciec. Z pomocą polskich inżynierów, którzy dobrze znali system kanalizacji miasta, zorganizował ucieczkę tunelami dla ocalałych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Powstanie w getcie warszawskim nazywane jest największym żydowskim oporem w czasie II wojny światowej. Symcha Rotem również brał udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Po zakończeniu wojny, a mianowicie 1946 roku, przeniósł się do Jerozolimy.

Zmarł w wieku 94 lat.

Artykuły powiązane