W Japonii stworzono „ukraińskie” kimono

W Japonii stworzono „ukraińskie” kimono
Japończycy przygotowali kimono z ukraińskimi motywami w ramach projektu kulturalnego programu Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.

 

Poinformowano o tym na oficjalnej stronie internetowej ambasady Ukrainy w Japonii.

„23 grudnia ukraińskie kimono założyła żona ambasadora Ukrainy Ihora Charczenki, Maryna. W nim pani Maryna pojawiła się wraz z ambasadorem na przyjęciu w pałacu cesarskim z okazji urodzin cesarza Japonii” - czytamy w komunikacie.

Zdaniem ambasadora, charakter tego wydarzenia polega na dwóch rzeczach: „Po pierwsze, jest to wyjątkowe i jedyne na świecie kimono; jest ono dziełem sztuki, która odzwierciedla połączenie kultur japońskiej i ukraińskiej. To kimono jest prawdziwym symbolem ukraińsko-japońskiej przyjaźni. Po drugie, obecne przyjęcie jest ostatnią możliwością złożenia życzeń cesarzowi Akihito, który w przyszłym roku planuje przekazać sprawy swojemu następcy” - powiedział ambasador.

Ambasada precyzuje, że ukraińskie kimono przygotowane zostało w ramach projektu Imagine OneWorld Kimono Project, który ma na celu stworzenie japońskich kimono z motywami narodowymi różnych krajów świata w kontekście przygotowania kulturalnego programu Igrzysk Olimpijskich w 2020 r. w Tokio. Jako główne motywy ukraińskiego kimono, które powstało w jednym z najstarszych ośrodków kultury Japonii — mieście Kanazawa prefektury Ishikawa, zostały wykorzystane słoneczniki, pisanki, bociany, a także pomnik Włodzimierza Wielkiego — Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Kimono wykonał mistrz techniki barwienia jedwabiu — pan M.Ota, z wykorzystaniem roślinnych motywów „kaga-yudzen”. Technika liczy ponad 500 lat i jest charakterystyczna dla miasta Kaga (prefektura Ishikawa). Warsztat pana Ota 30 października odwiedził ambasador Charczenko. Japoński pas do kimona obi wykonano w Kioto. Przygotowanie kimono zajęło około ośmiu miesięcy, pasa — trzy.

Zdaniem kierownika projektu Y. Takakury, zgoda na założenie tradycyjnego japońskiego stroju narodowego specjalnie w celu wizyty na wydarzeniu protokolarnego w pałacu cesarskim w dzień święta narodowego Japonii jest „najwyższym z możliwych przejawów szacunku wobec kraju pobytu” ze strony żony ukraińskiego przedstawiciela i „świadectwem naprawdę przyjaznego stosunku do Japonii ze strony Ukrainy”.

Kolejne Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Tokio od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku.

Artykuły powiązane