Papież w swoim bożonarodzeniowym orędziu wspomniał Ukrainę i poprosił dla niej o pokój

Papież w swoim bożonarodzeniowym orędziu wspomniał Ukrainę i poprosił dla niej o pokój
Papież podkreślił, że w tym roku jego głównym życzeniem dla całego świata jest pragnienie braterstwa.

 

Papież Franciszek w tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziu Urbi et Orbi wspomniał Ukrainę i poprosił dla niej o pokój.

"Niech rodzący się Pan, przyniesie ulgę umiłowanej Ukrainie, gorąco pragnącej odzyskać trwały pokój, który się opóźnia. Jedynie z pokojem, szanującym prawa każdego narodu, kraj może się podnieść z doznanych cierpień i przywrócić godne warunki życia swoim obywatelom. Jestem blisko wspólnot chrześcijańskich tego regionu i modlę się, aby można było budować relacje braterstwa i przyjaźni." - cytuje tekst świątecznej homilii papieża Vatican News.

Warto przy tym zauważyć, że w tym roku temat braterstwa w ogóle był głównym wątkiem w bożonarodzeniowym orędziu Papieża.

"A co nam mówi to Dziecię, narodzone dla nas z Dziewicy Maryi? Jakie jest uniwersalne orędzie Bożego Narodzenia? Mówi nam, że Bóg jest dobrym Ojcem a my wszyscy jesteśmy braćmi.

Ta prawda leży u podstaw chrześcijańskiej wizji rodzaju ludzkiego. Bez braterstwa, którym obdarzył nas Jezus Chrystus, nasze wysiłki na rzecz bardziej sprawiedliwego świata mają krótki oddech i nawet najlepsze projekty mogą stać się strukturami bez duszy.

Dlatego moje życzenie dobrych Świąt Bożego Narodzenia są życzeniami braterstwa" - powiedział, wyjaśniając, że chodzi o braterstwo między ludźmi każdego narodu i kultury, jak i braterstwo między ludźmi różnych idei.

Warto zauważyć, oprócz Ukrainy, w bożonarodzeniowym orędziu papież prosił Boga o pokój dla Syrii, Jemenu, Wenezueli, Nikaragui, a także o zakończenia konfliktów w Afryce i na Półwyspie Koreańskim.

Artykuły powiązane