Ankieta: Jaki procent kijowian popiera członkostwo Ukrainy w UE

Ankieta: Jaki procent kijowian popiera członkostwo Ukrainy w UE
Prawie dwie trzecie mieszkańców Kijowa (63%) popiera wejście Ukrainy do Unii Europejskiej, 5% opowiada się za przystąpieniem państwa do unii celnej.

 

Świadczą o tym wyniki badania socjologicznej grupy „Ranking”, przedstawione przez kierownika grupy „Ranking” Ołeksija Antypowycza i zastępcę dyrektora Lubomyra Mysiwa, poinformowała agencja UNIAN.

Według danych badania, w ciągu ostatniego roku prawie nie zmieniła się liczba mieszkańców Kijowa, którzy popierają przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej (63%) i NATO (56%).

Kolejne 18% opowiada się przeciwko wejściu kraju do UE, a 23% – przeciwko wejściu do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

„Prawie dwie trzecie badanych poparło przystąpienie do Unii Europejskiej, prawie co piąty – nie, ale 18%, którzy są przeciwko wejściu do UE, nie jest za Rosją” – powiedział Antypowycz.

W związku z tym podkreślił, że tylko 5% kijowian wybiera międzynarodową orientację kraju na Rosję.
Jednocześnie jak pokazało badanie, wśród różnych kierunków integracji gospodarczej w przyszłości liderem jest proeuropejski wektor. Przy tym na tle zmniejszenia liczby tych, którzy z możliwych wektorów integracji wybierają UE (z 59% do 56%), rośnie liczba zwolenników oddalenia się Ukrainy od Rosji i Zachodu (z 23% do 25%).

Tylko 5% popiera przystąpienie do unii celnej (Euroazjatycka Unia Gospodarcza, w której skład wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Gruzja i Armenia).

Ankietę wśród mieszkańców Kijowa przeprowadziła socjologiczna grupa „Ranking” w dniach od 16 listopada do 2 grudnia.

W sumie w badaniu przeprowadzonym metodą osobistego wywiadu wzięło udział 1,6 tys. respondentów. Wyboru dokonano z uwzględnieniem wieku i płci mieszkańców. Błąd statystyczny wynosi nie więcej niż 2,4%.

Artykuły powiązane