Ambasador Ukrainy ma nadzieję, że Polski Kościół Prawosławny znajdzie wspólny język z Kościołem Prawosławnym Ukrainy

Ambasador Ukrainy ma nadzieję, że Polski Kościół Prawosławny znajdzie wspólny język z Kościołem Prawosławnym Ukrainy
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny powinien zmienić swoją pozycję i nawiązać kontakty z nowo powstałą Ukraińską Cerkwią Lokalną.

 

Taką nadzieję w wywiadzie dla Ukrinformu wyraził ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

„Należy zwrócić uwagę, że w oświadczeniu synodu Polskiego Kościoła Prawosławnego wspomniano o tym, że kościół modli się o jedność prawosławia. Jestem przekonany, że tę jedność pokazaliśmy podczas soboru 15 grudnia i będziemy ją utwierdzać po otrzymaniu tomosu. Mam nadzieję, że to będzie podstawą do tego, aby Polski Kościół Prawosławny zrozumiał, że nasze i ich modlitwy doprowadziły do powstania Ukraińskiej Cerkwi Lokalnej i należy z nim utrzymywać kontakty” - powiedział Deszczycia.

Według dyplomaty, według wszystkich kanonów cerkwi, każde państwo, zwłaszcza takie, w którym duża liczba wiernych to prawosławni, ma prawo do swojej cerkwi lokalnej.

„Przyznaje to również zwierzchnictwo polskiej cerkwi. Nie jest to zatem sprzeczne z ich pozycją i kanonami cerkwi. Jeśli nie jest to sprzeczne z kanonami, to z nią — Ukraińską Cerkwią Lokalną, trzeba nawiązać kontakty i przyjaźń” - podkreślił Deszczycia.

Jak wspomniano, sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w oficjalnym komunikacie z dnia 15 listopada zabronił duchowieństwu kościoła wchodzić w „liturgiczno-modlitewne kontakty z tzw. »Kijowskim Patriarchatem« i tzw. »Autokefaliczną Cerkwią«, które swoimi dotychczasowymi działaniami wyrządziły wiele zła”.

Artykuły powiązane