Zdecydowana większość Ukraińców jest optymistami

Zdecydowana większość Ukraińców jest optymistami
Ponad połowa Ukraińców patrzy w przyszłość kraju z poczuciem nadziei.

 

Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Fundację „Demokratyczne Inicjatywy” im. Ilka Kuczerywa wspólnie z Centrum Razumkowa, które przedstawiła na konferencji prasowej dyrektor Fundacji „Demokratyczne Inicjatywy” Iryna Bekeszkina, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

Zgodnie z wynikami ankiety, podstawowym uczuciem 52% respondentów, kiedy myślą o przyszłości Ukrainy, jest nadzieja. 33% Ukraińców odczuwa wówczas niepokój. 28% badanych patrzy w przyszłość Ukrainy z optymizmem. Organizatorzy badania podkreślają, że te uczucia dominują we wszystkich regionach Ukrainy.

Ponadto, jak wskazują wyniki badania, większość obywateli ma dość optymistyczne nadzieje na następny rok. 23% Ukraińców jest przekonanych, że następny rok będzie na pewno lepszy, niż obecny, kolejne 55% ma nadzieję, że taki będzie. 10% respondentów uważa, że w roku 2019 będzie raczej gorzej niż lepiej. Tylko 1% jest pewien, że następny rok będzie gorszy od obecnego.

Ogólnonarodowe badanie „Bilans 2018” zostało przeprowadzone w okresie od 19 do 25 grudnia 2018 r. we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu i okupowanych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego. Przepytano 2017 pełnoletnich respondentów. Błąd statystyczny nie przekracza 2,3%.

Artykuły powiązane