W centrum Kijowa pojawi się tablica upamiętniająca Jerzego Giedroycia

W centrum Kijowa pojawi się tablica upamiętniająca Jerzego Giedroycia
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w Kijowie pojawi się tablica upamiętniająca polskiego myśliciela Jerzego Giedroyca.

 Tablica zostanie umieszczona w historycznej części miasta, na fasadzie Centrum Polskich i Europejskich Studiów Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (ul. Wołoska 10). Komisja ds. Umieszczenia Znaków Pamiątkowych przy Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej podjęła odpowiednią decyzję 23 marca.

"Apel Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie dotyczący upamiętnienia Jerzego Giedroycia został jednogłośnie poparty" – można przeczytać w komunikacie, informuje serwis Naszwybir.pl.

"Tego rodzaju jednomyślność w podejmowaniu decyzji członkowie komisji wykazują rzadko, chyba że przy upamiętnianiu bohaterów współczesnej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Zdarzają jednak wyjątki również dla obcokrajowców, jak na przykład dzisiejsze głosowanie. Myślę, że chodzi o to, że dla wielu Ukraińców właśnie Giedroyc jest symbolem wzajemnego szacunku między Polską a Ukrainą, wzorem prawdziwej, a nie pozornej przyjaźni między elitami intelektualnymi obu narodów", — komentuje zdarzenie pracownik Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej i członek Komisji ds. Umieszczania Znaków Pamiątkowych Pawło Podobiec.

Przypominamy, że Jerzy Giedroyc, polski publicysta i działacz społeczny, założyciel i redaktor naczelny kultowego magazynu Kultura (Paryż), był aktywnym zwolennikiem polsko-ukraińskiego dialogu. To właśnie on jest autorem terminu "Rozstrzelanie Odrodzenie", a także słynnej wypowiedzi na temat powojennych granic Europy: "Polacy muszą ostatecznie uznać i zrozumieć, że przyszłość Ukrainy to Ukraina ze Lwowem, przyszłość Litwy to Litwa z Wilnem, a przyszłość Białorusi to Białoruś z Grodnem!".

 

Artykuły powiązane