Ukraińska młodzież wzywa Polaków do pojednania

Ukraińska młodzież wzywa Polaków do pojednania
Wideo apel do Polaków z wezwaniem do obustronnego porozumienia pojawił się w serwisie YouTube.

Autorzy przesłania podkreślają, że nadszedł czas, kiedy dwóm narodom dla ogólnej dobrej przyszłości trzeba powiedzieć: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Film umieściła w sieci na swoim kanale społeczna aktywistka ruchu obywatelskiego «Widsicz» Jaryna Czornohuz.

Ukraina i Polska mają wiele smutnych stron w historii, jednak należy rozmawiać o trudnej przeszłości bez kłótni i ze zrozumieniem mówią w filmie młodzi Ukraińcy zwracając się do Polaków.

"Kiedyś wrogość między naszymi narodami skończyła się dla Ukrainy i Polski utratą państwowości i niepodległości, tysiącami zagubionych żyć Ukraińców i Polaków" – mówią uczestnicy akcji i wzywają naród polski by razem nie pozwolić nieodpowiedzialnym politykom powtórzyć ten scenariusz, na który tylko czeka Rosja, która zagraża krajom Europy inwazją.

Autorzy apelu podkreślają, że nadszedł czas, kiedy nasze narody dla wspólnej dobrej przyszłości powinny powiedzieć: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Przypomnijmy, że w tym roku mija 73 lata od czasu tragedii wołyńskiej, kiedy odebrano życie kilkudziesięciu tysiącom Polaków i Ukraińców w czasie wzajemnych konfliktów na terenie obecnej Zachodniej Ukrainy.

Ukraińcy i polscy historycy różnie oceniają przyczyny i liczbę ofiar tragedii wołyńskiej.

8 lipca Senat RP przyjął rezolucję, w której wezwał Sejm ustanowić 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów wobec obywateli II Rzeczypospolitej". Za przyjęciem uchwały głosowało 60 senatorów, 23 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Artykuły powiązane

Media