Recydywista uwolniony na podstawie ustawy Sawczenko popełnił 20 przestępstw

Recydywista uwolniony na podstawie ustawy Sawczenko popełnił 20 przestępstw
Winnicka policja zatrzymała wielokrotnie karanego za kradzieże, rozboje i nielegalne prowadzenie pojazdów mężczyznę, uwolnionego na podstawie tak zwanej ustawy Sawczenko. Popełnił on 20 przestępstw na terenie czterech rejonów obwodu.

Poinformował o tym Wydział Komunikacji Policji Obwodu Winnickiego.

„25-letni przestępca wyszedł z więzienia na podstawie ustawy Sawczenko pod koniec lipca tego roku. We wrześniu dokonał dwóch napadów na kobiety, ukradł dwa samochody i dokonał kilkunastu kradzieży ze sklepów i pozostawionych na ulicy samochodów lokalnych mieszkańców”, – zaznaczyli policjanci.

Zgodnie z treścią komunikatu w rejonie barskim bandyta napadł na 35-letnią kobietę, gdy wyszła z autobusu i szła do domu polną drogą. Napastnik ukrył twarz pod maską medyczną. Przystawiając swojej ofierze nóż do gardła, zabrał jej telefon komórkowy i dwa złote pierścionki.

Po dwóch dniach na komendę zgłosiła się druga ofiara napastnika. 60-letnia kobieta poinformowała, że o godzinie siódmej rano na autostradzie w pobliżu wsi Podilśke w rejonie żmeryńskim wyszła z marszrutki i szła w kierunku wsi. Dogonił ją nieznany, który wyszedł z lasu i, grożąc nożem, zabrał jej ostatnie 20 hrywien. Sprawca próbował zgwałcić kobietę. Uratowało ją to, że sprawcę wystraszył przejeżdżający obok samochód.

Po dokonaniu przestępstw bandyta ukrywał się w lesie, zmieniał kryjówki, mieszkał w opuszczonym, niezamieszkanym budynku na obrzeżach jednej ze wsi. Wychodził z lasu, by uzupełnić zapasy żywności, okradając sklepy w okolicznych wsiach.

Na podstawie charakteru pisma ustalono tożsamość ewentualnego podejrzanego, którego wcześniej już pociągano do odpowiedzialności karnej. O jego osobie poinformowano społeczeństwo, rady sołeckie i sklepy.

Napastnika zatrzymano na terenie rejonu żmeryńskiego po kradzieży pojazdu, którym wjechał na stację benzynową. Ludzie rozpoznali w mężczyźnie poszukiwanego i zawiadomili policję. Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania podejrzanego grupa śledczo-operatywna policji skonfiskowała nóż, części ukradzionego i rozebranego samochodu, telefon komórkowy poszkodowanej kobiety oraz inne materialne dowody jego działalności przestępczej.

Na tym etapie śledztwa przestępca jest oskarżony o 20 przestępstw, które popełnił w ciągu dwóch tygodni. Obecnie przebywa w areszcie. Trwa śledztwo.

Przypomnijmy, że Rada Najwyższa Ukrainy 26 lutego 2015 roku przyjęła ustawę autorstwa Nadiji Sawczenko „O wniesieniu zmian do Kodeksu karnego w sprawie udoskonalenia porządku wliczania przez sąd terminu uprzedniego zamknięcia do terminu kary”. Nieoficjalna nazwa dokumentu to „ustawa Sawczenko”. Ustawa weszła w życie 24 grudnia tego samego roku i przewiduje wliczenie do zasądzonej przez sąd kary podwójnie każdego dnia wcześniej spędzonego przez skazanego w areszcie.

Artykuły powiązane