Ukraińskich aktorów pozbawiono premii za udział w filmie „Wołyń”

Ukraińskich aktorów pozbawiono premii za udział w filmie „Wołyń”
Z powodu u działu w antyukraińskim filmie „Wołyń” premii nie otrzymał cały zespół teatru dramatycznego.


Czterech aktorów Tarnopolskiego Teatru Dramatycznego, którzy brali udział w zdjęciach do antyukraińskiego filmu „Wołyń” pozbawiono premii. Należy nadmienić, że „ukarani” zostali wszyscy pracownicy teatru.

„W polskim antyukraińskim filmie zagrali aktorzy z Ukrainy, wśród których czwórka to pracownicy Tarnopolskiego Teatru Dramatycznego. Wstrzymano wypłatę dodatkowych świadczeń całemu zespołowi. Oddzielnie decyzje w stosunku do poszczególnych aktorów może podjąć tylko dyrektor teatru, a rada obwodowa pieniądze przeznacza lub nie przeznacza na całą instytucję teatru”, - powiedział serwisowi „Komsomolskaja Prawda w Ukrainie” kierownik roboczej komisji Tarnopolskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Baszta.

Według Baszty, rada obwodowa powołała grupę roboczą w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności udziału aktorów teatru dramatycznego w filmie „Wołyń”.

W komentarzu do artykułu, Ołeksandr Baszta napisał wyjaśnienie odnośnie tej kwestii, które zostało opublikowane przez wydanie:

"1. Polski reżyser, opierając się na swojej osobistej wizji, zrobił wyraźnie anty-ukraiński film o wydarzeniach 1943-1944 na Wołyniu.

2. W polskim antyukraińskim filmie zagrali aktorzy z Ukrainy. Wśród aktorów było 5 przedstawicieli z Tarnopola, a czworo z nich to aktorzy Tarnopolskiego Teatru Dramatycznego.

3. Zarządzeniem przewodniczącego Rady Obwodowej powołana została grupa robocza w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności udziału aktorów teatru dramatycznego w jawnie antyukraińskim filmie - tak prawnych, jak i moralnych.

4. Grupa radnych wzięła udział w zebraniu zespołu teatru, aby usłyszeć opinię wszystkich aktorów. Jednak przez krzywdzące publikacje w prasie, na przykład - "Radni idą do teatru przeprowadzić lustrację", odniesiono się do członków grupy roboczej wrogo a nawet czasami agresywnie... Dlaczego?

5. Dyrektor teatru dramatycznego i 4 aktorów, którzy brali udział w filmie, zostali oficjalnie zaproszeni do dyskusji na posiedzenie grupy roboczej radnych Rady Obwodowej, jednak aktorzy nie stawili się na zebranie, a tym samym prezentując swoją pozycję i lekceważenie.

6. Na posiedzeniu korpusu radnych Tarnopolskiej Rady postanowiono odłożyć kwestię finansowania tzw. akademickiego dodatku do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności i ostatecznego wniosku grupy roboczej.

7. Wszystkie insynuacje o "ukaraniu wszystkich aktorów teatru przez radnych" są bezpodstawne i tendencyjne. Opinie poszczególnych radnych mają prawo do istnienia, ale mogą nie pokrywać się z opinią większości radnych Regionalnej Rady.

8. Robocza grupa radnych po raz drugi, zaprasza aktorów w niedzielę - 9 listopada, i daje im jeszcze jedną szansę wyjaśnić swój udział w antyukraińskim filmie.

przewodniczący grupy roboczej Tarnopolskiej Rady Obwodowej Ołeksandr BASZTA.”

 

Olga Kucharuk

Artykuły powiązane