19-24.11 Gdańsk; Festiwal Ukraiński Tydzień

19-24.11 Gdańsk; Festiwal Ukraiński Tydzień
Gdański Teatr Szekspirowski wspólnie z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku w ramach cyklu Teatry Europy prezentują festiwal Ukraiński Tydzień w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Program składa się z teatralnych spektakli, koncertów, wystaw, filmów, warsztatów i innych ciekawych przedsięwzięć. To pierwsze wydarzenie w Gdańsku na taką skalę, które przedstawi współczesną ukraińską kulturę za pomocą różnych mediów. Będzie to tydzień intensywnego programu, spotkań i dyskusji.

Główna część programu została poświęcona teatrowi i praktykom performance’u. Program teatralny rozpoczęły dwa spektakle Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego Iwana Franki w Kijowie – „Eryk XIV” i „Dzienniki Majdanu”.

Ciekawy w swej formie wyrażania jest charkowski teatr „Prekrasni kwity” który zaprezentuje performance „RED”. Teatr jest młody, odważny i eksperymentalny, co doprowadziło do uformowania przez twórców Funk Futuryzmu własnego rodzaju teatralnego wyrazu.

Podczas Ukraińskiego Tygodnia zostanie również zaprezentowana komedia „Stalkers” autorstwa Pawła Arie oraz teatralna opera „Hiob” Włada Troickiego.

Taniec współczesny został przedstawiony w solowym performansie „Learning on” przez młodego choreografa i tancerza, Danyłę Biełkina z Dnipra.

Program wizualny został opracowany przez kuratora Międzynarodowego Festiwalu Odessa//Batumi Photo Days Katerynę Radczenko.

Do ekspozycji zaproszono fotografów i artystów medialnych:

Andrij Łomakin (Kijów),
Władysław Krasnoszczek (Charków),
Serhij Petliuk (Lwów),
Kostiantyn Czerniczkin (Kijów),
Grupa Żużżałka (Donieck),
Ołena Subacz (Lwów),
Jurko Wowkohon (Lwów),
Ołeksij Konoszenko (Lwów),
Witalij Fomenko (Krym).

Wystawa „Elementarna manipulacja” to wizualne odbicie procesów społeczno-politycznych, które mają miejsce na Ukrainie w ostatnich latach. To badanie „istnienia” granicy pomiędzy tym, co ludzkie i naturalne, współpraca i konfrontacja dwóch sfer w każdym, osobno wziętym kraju.

Program tygodnia zamknie koncert zespołu ONUKA – synteza muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami.

Pełny program można znaleźć pod linkiem: http://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/cykl-teatry-europy/

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrij Deszczycia, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Artykuły powiązane