"Mikołaj bez granic": z Przemyśla (PL) do Chyrowa (UA) - FOTOREPORTAŻ

"Mikołaj bez granic": z Przemyśla (PL) do Chyrowa (UA) - FOTOREPORTAŻ
Polsko-ukraińska akcja społeczna "Mikołaj bez granic", zainicjowana przez grupę wolontariuszy ze Stowarzyszenia Linia102.pl zakończyła się sukcesem.

Wczoraj, 28 grudnia po raz pierwszy od 22 lat z Przemyśla do ukraińskiego miasteczka Niżankowice przejechał transport kolejowy. Na drezynie dostarczono świąteczne prezenty dla ukraińskich i polskich dzieci mieszkających na Ukrainie, zebrane przez wolontariuszy i ludzi dobrej woli z Przemyśla.

Przejazd odbył się po nieczynnej od 22 lat historycznej linii kolejowej z Przemyśla do Niżankowic odrestaurowanej w październiku-listopadzie, dzięki staraniom wolontariuszy i społeczności podczas akcji "Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa".

01

Wolontariusze, wsparci przez Orkiestrą Straży Pożarnej z OSP Medyka, zebrali się o godzinie 8 rano na Dworcu Głównym Przemyśla, gdzie załadowano zebrane prezenty na drezynę.

02

Nieco wcześniej, ze Lwowa na spotkanie polskiego "Mikołaja bez granic" wyruszył specjalny pociąg-express "Lwów-Niżankowice", zorganizowany przez Lwowskie Koleje.

03
O godzinie 9.00 czasu lokalnego, ukraiński pociąg przybył Niżankowic...

04
Po odbyciu odprawy celnej i przejściu wymaganych formalności, historyczny pociąg z prezentami wjechał na terytorium Ukrainy.

05
Wszystkie prezenty zostały przeładowane do ukraińskiego pociągu, który ruszył do Chyrowa, gdzie oczekiwały go już miejscowe dzieci.

06
Na wydarzeniu, które odbywało się w sali Collegium jezuickiego w Chyrowie, zebrało się ponad 200 ukraińskich i polskich dzieci z rejonu starosamborskiego i samborskiego obwodu lwowskiego.

07
Po uroczystej części i występie Orkiestry OSP Medyka dzieci obejrzały spektakl zaprezentowany przez studentów samoborskiej uczelni pedagogicznej...


Prezenty wręczał dzieciom nie tylko Mikołaj, a także wolontariusze oraz przedstawiciele polskich i ukraińskich władz.


Uroczystość zakończyła się występem zasłużonej artystki Ukrainy Natalki Karpi, która zauroczyła polskiego Mikołaja, wolonatriuszy a przede wszystkim dobrego Wojaka Szwejka (wolontariusz Mariusz Bednarz, Przemyśl).

08

Gośćmi uroczystości ze strony polskiej była oficjalna delegacja w skład której weszli zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak, ze strony ukraińskiej – ludowy deputowany Ukrainy Andrij Łpouszański.

Z polskiego boku organizatorami przedsięwzięcia byli: Karol Gajdzik, Wacław Majka, Maria Tokarska-Żywczak oraz Wiesław Wójtowicz. Patronat nad akcją objął Urząd Miejski w Przemyślu.

Organizatorami i partnerami ze strony ukraińskiej była Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa, oddział Lwowskich Kolei "Ukrzaliznycia" oraz "Kredobank".

 

Wiktor Halczyński

(Foto: Łukasz Kudlicki i Wiktor Halczyński)

Artykuły powiązane