Wołyńskie miasteczko Maniewicze znalazło partnerów w Polsce

Wołyńskie miasteczko Maniewicze znalazło partnerów w Polsce
Partnerem rejonu maniewickiego na Wołyniu została gmina Bielany w województwie mazowieckim.

Właśnie w Bielanach mieszkańcy Maniewicz znaleźli partnerów, którzy jak i oni chcą uczestniczyć w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, poinformował portal Deń.

Dzięki tej współpracy Polacy, Ukraińcy i Białorusini mogą wcielać w życie projekty, które poprawią ich infrastrukturę. Półtora roku temu w Maniewickiej Rejonowej Administracji Państwowej utworzono dział inwestycji i współpracy międzynarodowej i jak zauważa przewodniczący Maniewickiej RAP Andrij Łyndiuk, odbyło się wiele spotkań z potencjalnymi partnerami, aż w końcu została nim gmina Bielany. Polacy byli już z wizytą w Maniewiczach, a na dniach delegacja z Maniewicz wizytowała Polskę. Pierwszy zastępca przewodniczącego RAP Andrij Burak powiedział, że wspólnie z gminą Bielany opracowano dwie koncepcje projektów.

Pierwszy to „Drogi łączące polskie i ukraińskie granice”. Nowa droga jest potrzebna gminie Bielany, mieszkańcy Maniewicz chcą w końcu przedłużyć drogę od trasy Kijów - Warszawa przez miejscowości Huta-Lisiwśka, Łysowe, Wołczeck do Kościuchnówki. Obecnie droga przypomina tor z przeszkodami, a w Kościuchnówce, która jest charakterystycznym miejscem dla polskiej historii, stworzono Centrum Dialogu Kostiuchnówka, którym opiekują się Polacy. W lesie nieopodal Kościuchnówki znajduje się pomnik, gdzie pochowani są polscy legioniści. Droga ta prowadzi przez wołyńskie wsie do miasta Warasz, gdzie znajduje się Rówieńska Elektrownia Jądrowa. Latem w Kościuchnówce wypoczywają wspólnie ukraińskie i polskie dzieci. Mieszkańcy Wołynia również jeżdżą na wakacje do Polski. Jak powiedział Andrij Burak, nową drogę planuje się również oświetlić. Natomiast Polacy na swojej drodze planują zrobić chodnik dla pieszych.

Dzięki drugiemu projektowi władze Bielan i w Maniewicz chciałyby zakupić nowe pojazdy strażackie. Obecnie koncepcje projektów będą rozważane, a czy Bielany i Maniewicze otrzymają środki na ich rozwój i realizację będzie wiadomo w marcu. Jednak mieszkańcy Maniewicz już noszą się z nowym, ambitnym projektem. Wspólnie z polskimi partnerami planują wybudowanie basenu przy Centrum Dialogu Kostiuchnówka.

Artykuły powiązane