Maria Muzyczuk odmówiła wzięcia udziału w mistrzostwach świata w szachach w Iranie

Maria Muzyczuk odmówiła wzięcia udziału w mistrzostwach świata w szachach w Iranie
Zdaniem lwowianki ten kraj nie nadaje się na takie zawody.

Ukraińska szachistka Maria Muzyczuk powiedziała w wywiadzie dla wydania Cenzor.NET, dlaczego nie zagra na mistrzostwach świata w Iranie.

„Zdecydowałam się zrezygnować z udziału, ponieważ oczywiste jest, że Iran nie nadaje się na takie prestiżowe zawody. To niewłaściwe, że te szachistki, które odmawiają pojechania do Iranu i noszenia hidżabu, po prostu za nic tracą prawo do gry w mistrzostwach świata. Ania pojedzie do Iranu, podpisała kontrakt. Rozmawiałyśmy o tym, ale zostanie mistrzynią świata to dla niej marzenie całego życia”, – powiedziała lwowska szachistka.

Maria Muzyczuk została mistrzynią świata w szachach klasycznych w 2015 roku. W 2016 roku nie udało jej się obronić tytułu w starciu z chińską szachistką Hou Yifan.

Z kolei siostra Marii, Anna Muzyczuk, pod koniec 2016 roku została mistrzynią świata w szachach błyskawicznych (rapid i blitz). Szachistka jest faworytką mistrzostw świata, które odbędą się w lutym 2017 roku w Iranie.

Wcześniej amerykańska szachistka gruzińskiego pochodzenia Nazi Paikidze-Barnes również zrezygnowała z udziału w mistrzostwach świata w Iranie z powodu ograniczenia praw kobiet w tym kraju.

Artykuły powiązane