Do Estonii przybyły pierwsze wojskowe grupy szybkiego reagowania NATO

Do Estonii przybyły pierwsze wojskowe grupy szybkiego reagowania NATO
Do Estonii przybyła pierwsza jednostka zjednoczonej grupy operacyjnej wojsk NATO, która jest tworzona w krajach bałtyckich i w Polsce w celu powstrzymania rosyjskiej agresji.

Jak poinformowało BBC, samolot z żołnierzami wylądował w wojskowej bazie lotniczej Ämari, gdzie powitał ich minister obrony Estonii Margus Tsahkna. „Obecność żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Francji i Danii w batalionie jest wyraźnym znakiem jedności sojuszu”, - powiedział.

Na razie do Estonii przybyło 120 żołnierzy i oficerów brytyjskiego 5 Batalionu Strzeleckiego w celu utworzenia sztabu dowództwa międzynarodowych sił NATO w tym kraju.

W kwietniu do Estonii przybędzie główna część brytyjskiego kontyngentu, jego liczebność w ten sposób wzrośnie do około 800 żołnierzy.

Komentując kwestię rozlokowania żołnierzy, minister obrony wielkiej Brytanii sir Michael Fallon podkreślił, że za główne zagrożenie, na którego odstraszanie ukierunkowana jest operacja, uważana jest Rosja.

„W obliczu zagrożenia będącej coraz bardziej uporczywą Rosji, NATO pozostanie wierne swoim zobowiązaniom do kolektywnej obrony. Brytyjskie siły będą grać w Estonii wiodącą rolę, a także wspierać naszych sojuszników z USA, którzy zostaną rozlokowani w Polsce”, - powiedział Fallon.

W Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie planuje się umieszczenie czterech batalionów, w sumie ponad 4 tysiący żołnierzy armii narodowych państw członkowskich sojuszu.

W Estonii, oprócz brytyjskich żołnierzy, będą obecni przedstawiciele armii Francji, a od przyszłego roku Danii. Ponadto, 150 Brytyjczyków będzie rotacyjnie przebywać w Polsce, pełniąc służbę wraz z innymi jednostkami międzynarodowego kontyngentu.

W tym tygodniu do Estonii przybyły również zmotoryzowane jednostki i bojowe wozy piechoty Warrior, czołgi Challenger 2 i samobieżne haubice AS90. Technika wojskowa przyjedzie w przyszłym tygodniu.

Artykuły powiązane