PGU siedmiokrotnie w ciągu dwóch lat zwracała się do USA w sprawie przesłuchania Manaforta – CNN

PGU siedmiokrotnie w ciągu dwóch lat zwracała się do USA w sprawie przesłuchania Manaforta – CNN
Ukraińscy prokuratorzy chcą przesłuchać byłego szefa sztabu wyborczego prezydenta USA i byłego doradcę Wiktora Janukowycza Paula Manaforta w związku z dochodzeniem w sprawie korupcji i wielokrotnie wysyłali zapytania dotyczące wspierania tych działań przez władze USA.

Jak poinformował kanał telewizyjny CNN, prokuratorzy w Kijowie oświadczyli, że siedmiokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat zwracali się o pomoc w organizacji przesłuchania Manaforta, w tym wysyłali maile do dyrektora FBI James’a Comey’a i pracowników Departamentu Sprawiedliwości USA. Ukraińscy urzędnicy zawiadomili, że przedstawiciele władz USA nie odpowiedzieli na te prośby.

Przedstawiciele amerykańskich władz potwierdzili CNN, że otrzymano takie zapytania, ale odmówili dalszych komentarzy.

Przy tym w publikacji na stronie internetowej CNN podkreślono, że zgodnie z umową o „wzajemnej pomocy prawnej”, oba kraje powinny regularnie pomagać sobie nawzajem w sprawach ochrony prawa, takich jak zbieranie wniosków i innych dowodów do prokuratury.

Pierwsze oficjalne zapytanie ze strony specjalnego oddziału ukraińskiej prokuratury wysłano w grudniu 2014 roku i było ono związane są ze sprawą działalności korupcyjnej byłego ministra sprawiedliwości Ukrainy Ołeksandra Ławrynowycza.

Jak zauważa kanał telewizyjny, Manafortowi nie postawiono zarzutu popełnienia przestępstwa. Jak oświadczył przewodniczący oddziału dochodzeń specjalnych Prokuratury Generalnej Ukrainy Serhij Horbatiuk, prokuratorzy zamierzają go przesłuchać.

Prokuratura generalna podejrzewa Ławrynowycza o zdefraudowanie z budżetu państwa ponad 8,5 mln hrywien (cz. 5 art. 191 Kodeksu karnego Ukrainy). Mowa o malwersacji drogą nadużycia środków publicznych w wysokości ponad 8,5 mln hrywien, bezprawnie i bezpodstawnie wydanych na przyciągnięcie nowojorskiej firmy prawniczej „Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom” w celu zatarcia śladów naruszenia prawa przez organy ścigania i sąd w trakcie śledztwa i postępowania sądowego w sprawie byłego premiera, lider partii „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko.

W 2015 roku sąd obrał dla Ławrynowycza środek zapobiegawczy w postaci kaucji w wysokości 1,2 mln hrywien. Peczerski Sąd Rejonowy Kijowa, na wniosek sędziego śledczego Głównego Zarządu Śledczego Prokuratury Generalnej Ukrainy, podjął decyzję o zajęciu domu i trzech samochodów byłego ministra Ławrynowycza.

Pracownicy biura Horbatiuka przedstawili CNN dokument o siedmiu oddzielnych przypadkach, gdy prokuratorzy poprosili amerykańskie władze o pomoc.

Pierwszy list został wysłany w grudniu 2014 roku do Biura Spraw Międzynarodowych Departamentu Sprawiedliwości USA z prośbą o przesłuchanie Gregory’ego Craiga, partnera Skadden, który pracował także jako doradca Białego Domu w administracji Obamy.

W grudniu 2015 roku biuro Horbatiuka wysłało kolejny list do Departamentu Sprawiedliwości z prośbą o przesłuchanie Manaforta.

Przyczyną wysłania zapytania było odkrycie przez prokuratorów dwóch e-maili. Ich treść została wyjawiona stacji CNN: w jednym z nich Craig poprosił Manaforta o pomoc w zapewnieniu mu dokumentów z Ukrainy, niezbędnych dla raportu Skadden, a w drugim między pracownikiem Skadden i ukraińskim urzędnikiem wspomina się obecność Manaforta na spotkaniu z ministrem sprawiedliwości.

Prokuratorzy przedstawili również CNN dokumentację, którą przysłali amerykańskiemu Departamentowi Sprawiedliwości, gdzie wskazano, że „dobrze znany amerykański technolog polityczny Paul Manafort uczestniczy w rozmowach między Skadden i Ministerstwem Sprawiedliwości Ukrainy”.

W materiałach tych podkreślono, że Manafort „doradził byłym przedstawicielom rządu Ukrainy zatrudnienie kancelarii prawnej (Skadden – red.) i był obecny podczas negocjacji dotyczących tego problemu”.

Manafort odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie.

Ostatni list datowany jest na wrzesień 2016 roku, kiedy to Prokurator Generalny Ukrainy skierował list do dyrektora FBI James’a Comey’a z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego amerykański rząd odmawia Ukrainie pomocy.

Jak informował serwis UNIAN, wcześniej w zachodniej prasie pojawiły się informacje, oparte na uzyskanej przez hakerów korespondencji córek Manafrota, dotyczące tego, że jedna z nich podejrzewa ojca o współudział w masowych rozstrzeliwaniach na Majdanie.

Artykuły powiązane