poniedziałek, 20 marzec 2017 13:52

Niemcy będą korzystać z 13 samolotów А400М, bo nie zdołały ich sprzedać

Niemieccy wojskowi planują korzystać z 13 samolotów wojskowo-transportowych Airbus А400М dla własnych potrzeb, gdyż nie zdołali znaleźć na nie nabywców.

Jak informuje agencja Reuters, napisano o tym w liście Ministerstwa Obrony Niemiec do parlamentu. Agencja przypomina, że Niemcy początkowo planowały zakup 60 samolotów A400M, a później zmniejszyły planowany nabytek do 53 jednostek. W 2011 roku parlament przyjął ustawę, według której 13 z tych samolotów miało zostać sprzedanych, by zaoszczędzić środki, jednak Ministerstwo Obrony nie zdołało znaleźć nabywców.

Długoterminowe koszty eksploatacji tych 13 samolotów nadal są omawiane, wstępne szacunki wskazują jednak, że jednorazowe wydatki na uruchomienie programu korzystania z samolotów wyniosą 505 mln euro, w tym 150 milionów euro niezbędnych do przygotowania drugiej bazy dla А400М.

Póki co Ministerstwo Obrony Niemiec wciąż bada możliwość wielonarodowego zastosowania 13 samolotów, na razie jednak bardziej opłaca się używać ich w momencie, gdy dostawa 40 innych samolotów, które planują kupić Niemcy, jest wstrzymana.

Agencja przypomina, że europejski wielonarodowy program А400М jest opóźniony o klika lat, a w Niemczech wydatki na program wzrosły do 9,6 mld euro przy planowanych 8,1 mld euro.

"А400М jest i pozostaje dziecięcym problemem", – powiedział Tobias Lindner, członek komisji budżetowej. Dodał, że decyzja o ponownym zawarciu umowy w sprawie A400M w 2010 roku opierała się na fałszywych oczekiwaniach w zakresie perspektyw na eksport samolotu.

Wcześniej poinformowano, że Siły Powietrzne Niemiec "Luftwaffe" mogą teraz korzystać tylko z jednego z ośmiu nowych i "nowoczesnych" samolotów transportowych Airbus А400М.

 

Praca w Polsce