niedziela, 09 kwiecień 2017 18:31

Zabójstwo mołdawskiego oligarchy Płachotniuka zlecono za 200 tysięcy dolarów

Na Ukrainie i w Mołdawii zatrzymano 17 osób.

W sobotę 8 kwietnia opublikowano szczegóły dotyczące zamachu na mołdawskiego oligarchę Władimira Płachotniuka, który udaremniły organy ścigania.

Na stronie Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, która brała udział w operacji, zawiadomiono, że informacje o możliwych przygotowaniach do zabójstwa uzyskano kilka miesięcy temu. Prokuratura Generalna Ukrainy rozpoczęła postępowanie karne na podstawie artykułu 14 (przygotowanie do przestępstwa), artykułu 28 (grupowe przestępstwo) i artykułu 115 (umyślne zabójstwo) Kodeksu karnego Ukrainy.

Według danych organów ścigania, za zabójstwo Płachotniuka zabójcom obiecano 200 tysięcy dolarów, połowę kwoty dostali z góry.

W trakcie śledztwa zatrzymano ponad 10 osób, które powinny były dokonać morderstwa. Podkreśla się, że osoby te w latach 2015-2016 popełniły szereg ciężkich przestępstw w Kijowie i obwodzie kijowskim, takich jak zabójstwa, porwania, rozboje. Operacja ich schwytania rozpoczęła się, gdy przekroczyły one granicę Mołdawii.

6 kwietnia zabójcy otrzymali broń i samochód BMW, którym mieli uciec.

7 kwietnia na terenie Mołdawii po przekazaniu pieniędzy został zatrzymany zleceniodawca, dwóch organizatorów i wspólników zabójstwa. Skonfiskowano cztery granatniki RPG-26, dwa pistolet CZ-75 z tłumikami, środki komunikacji.

Równolegle na Ukrainie został zatrzymany lider tej grupy przestępczej, przeprowadzono rewizje u ośmiu członków gangu (znaleziono dowody rzeczowe świadczące o przygotowaniach morderstwa, broń, amunicję).

W sobotę przedstawiciele organów ścigania Mołdawii zwołali konferencję prasową, na której poinformowali o swojej wersji wydarzeń.

Powiedzieli, że zamachu na Płachotniuka planowano dokonać z budynku przedszkola, znajdującego się blisko centrum Global Business w Kiszyniowie, gdzie znajduje się biuro polityka. Jak przekazał serwis NOI.md , organizatorzy mieli dwa cele: sam budynek i samochód Płachotniuka w momencie, gdy wchodziłby on do pomieszczenia.

Operacja była przygotowywana przez długi czas i była ściśle tajna. W celu jej przygotowania do Mołdawii przybyło dwóch mężczyzn, którzy walczyli w Donbasie. Analizowali oni możliwości organizacji morderstwa Płachotniuka.

Mołdawska redakcja „Sputnika” napisała, że w Kiszyniowie zatrzymano osiem osób, na Ukrainie dziewięć.

„Na terenie Mołdawii 7 kwietnia zatrzymano osiem osób, z których sześcioro jest obywatelami Mołdawii, a dwie to obywatele Ukrainy. Większość z nich była pociągana do odpowiedzialności karnej za różne przestępstwa, w tym ciężkie”, -powiedział pracownik prokuratury do walki z przestępczością zorganizowaną i spraw szczególnych Witalij Busujok.

„Mówiąc o zleceniodawcach: na tym etapie ustalono tożsamość dwóch obywateli Republiki Mołdawii, jeden z nich znajduje się w Rosji w Moskwie. Dzięki działaniom śledczym ustalono związek między organizacją przestępczą na terenie Mołdawii i jednym z klientów, który znajduje się w Moskwie. Nawiasem mówiąc, jest on zbrodniczym autorytetem zarówno w Mołdawii, jak i w Federacji Rosyjskiej", - powiedział Busujok.

Władimir Płachotniuk jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Mołdawii. Zajmował stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego parlamentu Republiki Mołdawii od 30 grudnia 2010 roku do 15 lutego 2013 roku oraz był deputowanym do parlamentu Republiki Mołdawii przez dwie kadencje: grudzień 2010 - październik 2013 i styczeń 2014 - 30 lipca 2015 roku.

Na początku 2016 roku mógł zostać premierem, ale jego kandydatura została odrzucona przez prezydenta Nicolae Timofti z powodu podejrzenia o niespełnianie wymogu nieprzekupności.

Obecnie kieruje on „Demokratyczną Partią Mołdawii”.

RVyxhp7r884

 

Praca w Polsce