UNESCO: Prawie połowa naturalnych obiektów światowego dziedzictwa jest zagrożona

UNESCO: Prawie połowa naturalnych obiektów światowego dziedzictwa jest zagrożona
Kłusownictwo, nielegalna wycinka lasów i rybołówstwo zagrażają przetrwaniu niektórych z najbardziej znanych gatunków zwierząt i roślin na planecie.

Takie dane zawarto w raporcie Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF), informuje BBC Ukraina.

"Według raportu, w naturze obserwuje się nie po prostu okresowe nielegalne rybołówstwo lub wycinkę lasu, a przestępczość. Wartość nielegalnego handlu gatunkami szacuje się na 19 mld dolarów rocznie, a handel drewnem bez licencji stał się przyczyną zniszczenia 90% lasów w największych krajach w tropikach", - napisano w komunikacie.

Od Wielkiej Rafy Koralowej do wysp Galapagos, a także w wielu innych krajach na całym świecie UNESCO wskazało około 200 obiektów światowego dziedzictwa, które, zdaniem organizacji, mają znaczenie międzynarodowe i powinny być chronione lepiej. Na terenie prawie połowy z tych obiektów kwitnie kłusownictwo.

Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody zbadał te gatunki zwierząt i roślin, które są chronione przez Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Na wielu z badanych obszarów żyją zwierzęta, które mogą wyginąć. Na przykład Park Narodowy Ujung Kulon w Indonezji jest ostatnim domem nosorożców jawajskich. W Delcie Okawango w Botswanie mieszka prawie jedna trzecia wszystkich afrykańskich nosorożców, które pozostały na świecie.

Łącznie w okresie od 1970 do 2012 roku liczba gatunków występujących w przyrodzie zmniejszyła się średnio o prawie 60%, podkreślono w raporcie.

Artykuły powiązane