Rosyjskie MSZ poinformowało o kończących się negocjacjach w sprawie podziału wpływów na Morzu Kaspijskim

Rosyjskie MSZ poinformowało o kończących się negocjacjach w sprawie podziału wpływów na Morzu Kaspijskim Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin
Według wiceministra spraw zagranicznych Grigorija Karasina uzgadniana konwencja odpowiada potrzebom krajów w niej uczestniczących i nie szkodzi ich interesom narodowym.

Rozmowy przedstawicieli resortów spraw zagranicznych Rosji, Kazachstanu, Iranu, Azerbejdżanu i Turkmenistanu toczą się ze zmiennym natężeniem od dwudziestu lat. Przyjęto model spotkań dyplomatów co kilka miesięcy w kolejnych stolicach wymienionych państw. Rozmowy toczą się głównie w sprawie podziału terenów bogatych w surowce energetyczne, niejako na pocieszenie wspomina się także o rybołówstwie i ochronie środowiska.

Status Morza Kaspijskiego jest obecnie wynikiem traktatów zawartych pomiędzy Związkiem Radzieckim i Iranem w latach dwudziestych i czterdziestych ubiegłego wieku. Powstanie w obrębie tego morza nowych państw spowodowało potrzebę uzgodnienia zasad korzystania z jego bogactw. Nie są to przyjacielskie i proste negocjacje. Interesy poszczególnych państw są na ogół sprzeczne ze sobą, tym należy tłumaczyć taki długi czas potrzebny na zbliżenie stanowisk.

Zbigniew Wolski

 

Fot.: Gleb Schelkunow / Kommiersant

Artykuły powiązane