Komisja Europejska ukarała Facebook mandatem w wysokości 120 milionów dolarów

Komisja Europejska ukarała Facebook mandatem w wysokości 120 milionów dolarów
Komisja Europejska w czwartek, 18 maja, ukarała sieć społecznościową Facebook mandatem w wysokości 120 milionów dolarów za udostępnienie rzekomo fałszywych informacji przy zakupie usługi przesyłania wiadomości WhatsApp.

"Dzisiejsza decyzja to wyraźny sygnał dla firm, że muszą one spełniać wszystkie przepisy UE dotyczące połączeń, w szczególności obowiązek zapewnienia prawidłowych i rzetelnych informacji" - czytamy w oświadczeniu komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji Margrethe Vestager, informuje BBC Ukraina.

Dodała też, że komisja powinna podejmować decyzje o konsekwencjach korespondencji dla konkurencji na podstawie konkretnych faktów.

Jak wiadomo, regulatory UE zatwierdziły zakup WhatsApp końcem 2014 roku, ponieważ transakcja, według ich danych, nie groziła konkurencji w sektorze portali społecznościowych.

Na wniosek Komisji Europejskiej, gdy Facebook poinformował regulatory o transakcji, firma stwierdziła, że "nie będzie w stanie stworzyć solidnego zautomatyzowanego systemu, który pozwoli powiązać konta użytkowników dwóch serwisów".

Jednak w sierpniu 2016 roku WhatsApp poinformowała o aktualizacji warunków korzystania z serwisu i polityki prywatności oraz dodała możliwość powiązania numerów użytkowników WhatsApp z kontami na Facebooku.

W zeszłym roku po rozpoczęciu śledztwa Komisja Europejska wyjaśniła, że firma dostarczyła nieprawidłowe dane i techniczna możliwość powiązania kont na Facebooku i WhatsApp istniała także w 2014 roku.

W październiku ubiegłego roku z powodu presji lokalnej władzy Facebook tymczasowo zaprzestał zbierania danych użytkowników WhatsApp w Unii Europejskiej.

Artykuły powiązane