Grupa Bellingcat udowodniła rosyjskie pochodzenie „Buka”, który zestrzelił boeinga nad Ukrainą

Grupa Bellingcat udowodniła rosyjskie pochodzenie „Buka”, który zestrzelił boeinga nad Ukrainą foto: bellingcat.com
Opublikowano zdjęcia „Buka” przed przerzuceniem kompleksu rakietowego z Rosji na Ukrainę.

Międzynarodowa grupa opiniodawczo-dziennikarska Bellingcat opublikowała nowe zdjęcia, które potwierdzają, że systemu rakiet przeciwlotniczych „Buk”, który zestrzelił latem 2014 roku Boeinga 777 nad ukraińskim niebem, został przypisany do rosyjskiej brygady. Można o tym przeczytać w raporcie na stronie internetowej organizacji.

Eksperci odkryli między innymi nowe zdjęcie kompleksu rakietowego „Buk 332”. Zdjęcie potwierdza, że maszyna została przydzielona do rosyjskiej 53 Brygady Rakietowej (jednostka wojskowa 32406). To ostatnia znana fotografia „Buka” przed przerzuceniem kompleksu rakietowego z Rosji na Ukrainę. Jak podkreślają eksperci w swoim raporcie, zdjęcie zrobiono w 2013 roku, jednak trafiło do sieci dopiero w lutym 2015 roku.

O tym, że na zdjęciu jest ten sam „Buk”, który, zdaniem Bellingcat, zestrzelił malezyjskiego Boeinga, świadczą białe cyfry, oznaczenia gabarytów obciążenia i znaki transportowe.

„Są w tym samym miejscu, co na zdjęciach i nagraniu »Buka 332«, gdy był on w Rosji w czerwcu 2014 roku i na Ukrainie w lipcu 2014 roku”, - podkreślają autorzy raportu.

Na zdjęciu przedstawiony jest mężczyzna na tle kompleksu rakietowego „Buk 332”, za nim stoi różowy kontener służący do przewozu rakiet 3М8 kompleksu rakietowego „Krug”.

W raporcie można przeczytać, że zdjęcie z mechanikiem zostało wykonane na terenie 53 brygady.

Potwierdza to kolejne zdjęcie, opublikowane przez anonimowego podchorążego w sierpniu 2014 roku (autorzy raportu nie wskazują imienia i nazwiska podchorążego, wiadomo jedynie, że odbywał ćwiczenia w Kursku z ramienia jednej z moskiewskich uczelni). Zdjęcie drugiego podchorążego przedstawia ten sam różowy kontener rakietowy i „Buk 332”. Geotagi potwierdzają, że zdjęcie zrobione na terenie 53 brygady w miejscowości Marszałka Żukowa, w niewielkiej odległości od Kurska. Autorom raportu udało się potwierdzić geolokalizację zdjęć dzięki zdjęciom satelitarnym.

Ustalono, że osoba na zdjęciu zajmuje się naprawą sprzętu wojskowego, między innymi naprawą „Buk-M1”. Mechanik wyjaśnił, że przebywał w wielu miastach Rosji z powodu specyfiki swojej pracy. Potwierdził on, że „na pewno” był w Kursku w 2013 roku i „być może” w 2014 roku.

Artykuły powiązane