W trakcie manewrów wojskowych przećwiczono odparcie ataku Rosji

W trakcie manewrów wojskowych przećwiczono odparcie ataku Rosji
Amerykańscy i brytyjscy żołnierze przeprowadzili zakrojone na dużą skalę manewry NATO na granicy między Polską i Litwą.

W trakcie manewrów wojskowych przećwiczono scenariusz, w którym Rosja próbuje odciąć państwa bałtyckie od reszty Sojuszu.

Jak poinformowała agencja Reuters, długość granicy w obszarze znanym korytarzem suwalskim wynosi 104 km. Jeśli Rosja go opanuje, to odetnie Litwę, Łotwę i Estonię od NATO.

Manewry trwały dwa dni. Brały w nich udział śmigłowce USA i Wielkiej Brytanii, a także wojska z Polski, Litwy i Chorwacji.

„Musimy ćwiczyć, musimy pokazywać, że możemy wspierać sojuszników, zapewnić utrzymanie korytarza i utrzymać to połączenie”, - powiedział dowódca amerykańskich sił w Europie Ben Hodges.

Przypomnijmy, że w maju w Estonii odbyły się największe w historii kraju międzynarodowe ćwiczenia NATO pod nazwą „Kevadtorm-2017”. Wzięło w nich udział około 9 tysięcy żołnierzy z Estonii, a także państw członkowskich i partnerskich NATO. W manewrach, które odbywały się głównie w północnej i północno-wschodniej części kraju, w pobliżu granicy z Rosją, wzięli udział żołnierze z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Polski, krajów bałtyckich, Kanady, USA i Gruzji.

Artykuły powiązane