UE zezwoliła na wydzielenie Ukrainie 600 mln euro do końca roku

UE zezwoliła na wydzielenie Ukrainie 600 mln euro do końca roku
Warunki - walka z korupcją, programy efektywności energetycznej, rozwiązanie problemu przesiedleńców.

Unia Europejska wezwała Ukrainę do przyspieszenia reform koniecznych dla wydzielenia trzeciej transzy pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro tak, aby pieniądze zostały przelane do tego końca roku.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. euro i dialogu społecznego Valdis Dombrovskis na spotkaniu z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem w ramach szczytu „Ukraina – UE” podkreślił postęp w stosunkach między UE i Ukrainą, przekazuje LB.ua.

„I dziś naprawdę musimy pracować nad tym, aby spełnić warunki otrzymania transzy pomocy makrofinansowej”, - powiedział Dombrovskis, zauważając, że warunki otrzymania środków dotyczą walki z korupcją, kontynuowania programów efektywności energetycznej, pogłębienia współpracy w zakresie problemów osób przesiedlonych i konkretnych zagadnień ekonomicznych.

„Czasu nie ma tak wiele – aby transzę wypłacono w grudniu ważne jest zakończenie wszystkiego do połowy listopada, ponieważ istnieją też wewnętrzne procedury UE”, - powiedział Dombrovskis.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska w imieniu UE w lipcu 2015 roku udzieliła Ukrainie kredytu w wysokości 600 mln euro – była to pierwsza transza w ramach nowego programu pomocy makrofinansowej Ukrainie, której ogólny budżet wynosi 1,8 mld euro. W kolejnych miesiącach przewidywano wydzielenie przez Komisję Europejską jeszcze 1,2 mld euro – pod warunkiem pomyślnej realizacji reform gospodarczych i strukturalnych uzgodnionych między UE i Ukrainą. Ukraina liczyła na uzyskanie 600 mln euro do końca 2015 roku, a kolejnych 600 mln euro na początku 2016 roku. Jednak do tego nie doszło. Druga transza została wyznaczona dopiero w kwietniu 2017 roku.

Termin programu jest ograniczony do 4 stycznia 2018 roku. Pożyczki udzielane są na okres piętnastu lat.

Artykuły powiązane