Rosyjskie media zmanipulowały wypowiedź ambasadora Jana Piekło

Rosyjskie media zmanipulowały wypowiedź ambasadora Jana Piekło
Rosyjska propaganda przekazała, że ambasador Jan Piekło pragnie „jugosłowiańskiego scenariusza” dla Ukrainy.

Społeczny projekt internetowy StopFake.org, który niedawno wprowadził polską wersję swojego serwisu poinformował, iż rosyjski portal informacyjny Ukraina.ru przekazał jakoby Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Jan Piekło pragnie dla Ukrainy scenariusza jugosłowiańskiego i wzywa w tej sprawie na pomoc Stany Zjednoczone.

Jak możemy przeczytać w materiale: „Polska w osobie swego ambasadora na Ukrainie Jana Piekło zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozpoczęcie realizacji na Donbasie scenariuszu z Jugosławii. Piekło twierdzi, że Unia Europejska nie potrafi dać sobie rady z zatrzymaniem konfliktu na Donbasie w związku z tym, nie ma możliwości obejść się bez interwencji Amerykanów”.

Tego typu kłamliwe informacje portal Ukraina.ru zamieszcza nie pierwszy raz.

De facto, niedawno Jan Piekło udzielił wywiadu ukraińskiemu tygodnikowi „Focus”. W artykule zatytułowanym „Za Wolność Waszą i Naszą” wyraził pogląd, że formaty miński i normandzki są nieskuteczne i przeżywają kryzys. Ambasador RP w Ukrainie stwierdził, że należy poszukać innego, bardziej skutecznego rozwiązania.

Jan Piekło wskazał konflikt w byłej Jugosławii i zauważył, że dzięki interwencji NATO i USA udało się doprowadzić do zażegnania tego konfliktu. Ambasador wyraźnie podkreślił, że włączenie NATO do rozwiązania konfliktu na Donbasie może doprowadzić do jeszcze większej konfrontacji.

MS

Artykuły powiązane