sobota, 15 lipiec 2017 08:13

Od 1 stycznia 2018 roku, tak zwane "międzynarodowe" prawo jazdy przestanie funkcjonować na terenie UE

Do listopada 2017 powinno zakończyć się wdrożenie dyrektyw UE, dotyczących prawa jazdy.

Według szefa Centrum Serwisowego MSW Ukrainy Władysława Kryklija, kierowców z Ukrainy z bezterminowymi dokumentami już teraz czasami nie wpuszczają do krajów UE, a od 1 stycznia 2018 roku, tak zwane "międzynarodowe" prawa jazdy przestaną być ważne w Unii.

Aby uzyskać prawo jazdy nowego wzoru, nie trzeba będzie ponownie przystępować do egzaminów z ruchu drogowego. Trzeba tylko przejść badania lekarskie i potwierdzić swoje zdrowie. Cena nowych praw jazdy z chipem będzie o kilka procent droższa niż obecne dokumenty o wartości 201 hrywien.

"Także zalecamy ustanowić w dowodach mikroprocesory. Nasze centra serwisowe są już wyposażone w niezbędny sprzęt, co pozwoli uchronić ludzi od podróbek", - oświadczył Kryklij. Nowe prawa jazdy będą wydawane maksymalnie na 15 lat, a do ich otrzymania kierowcy będą musieli przejść obowiązkowe badania lekarskie. Dla kierowców samochodów ciężarowych termin ten zmniejszy się do 5 lat. Ponadto, badania lekarskie dla kierowców ciężarówek i autobusów mogą być bardziej dokładne, niż dla innych. Również surowe zasady przechodzenia badań lekarskich przewidziano dla kierowców w wieku od 50 lat - będą musieli przechodzić je co trzy lub pięć lat.

Warto nadmienić, że ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opowiada się za skróceniem okresu ważności prawa jazdy z 30 do 5 -15 lat w zależności od kategorii. Nowe prawo jazdy przewiduje również wprowadzenie mikroprocesora z informacją o tożsamości kierowców, co zwiększy poziom ochrony przed fałszowaniem.

 

Praca w Polsce