Ukraiński pilot bohatersko wylądował w Stambule uszkodzonym samolotem

Ukraiński pilot bohatersko wylądował w Stambule uszkodzonym samolotem
Samolot tureckich linii lotniczych Atlasglobal, pilotowany przez ukraińskich pilotów, wykonał w Stambule awaryjne lądowanie z rozbitymi przez grad szybami i uszkodzoną kabiną.

Poinformowały o tym tureckie media, między innymi serwis Milliyet.

Do zdarzenia doszło 27 lipca koło godziny 18:10, kiedy samolot Airbus A320 wystartował z lotniska w Stambule do miasta Ercan (Cypr Północny).

Jak wyjaśnił pilot Ołeksandr Akopow, na wysokości 4000 stóp samolot wleciał w burzę, która nadciągnęła nad Stambuł. Silny grad uszkodził kadłub samolotu i szyby w kabinie pilotów.

 9575484
W efekcie piloci podjęli decyzję o powrocie na lotnisko w Stambule.

„Kapitan wylądował w ciemno, patrzył tylko przez lufcik, nie otwierając go. Kiedy wylądował, brawa biło mu całe lotnisko”, - napisał użytkownik Facebooka Ołeh Łunguł.

Wideo z lądowania samolotu zostało opublikowane przez szereg tureckich mediów. Na nagraniu widać, jak lądowaniu towarzyszą okrzyki: „Nie wyląduje!”.

„Dzięki doświadczeniu i zimnej krwi naszych pilotów, lądowanie się udało. Po lądowaniu 121 pasażerów i 6 członków załogi przeniesiono do innego samolotu i wysłano do Ercan”, - cytuje Milliyet komunikat linii lotniczych Atlasglobal.

Serwis zauważa, że kapitan Ołeksandr Akopow ma za sobą 13908 godzin w powietrzu, odbywał symulacje komputerowe różnych sytuacji lotniczych, co pozwoliło mu „bez problemu pokonać pogodę”.Artykuły powiązane

Media