sobota, 12 sierpień 2017 14:27

Tylko Ukraina może zmienić Rosję - amerykański zwiadowca

Cele prezydenta Rosji Władimira Putina są dziś oczywiste – to dominacja nad swoimi ludźmi i wpływ na innych.

Jak przekazał serwis dt.ua, napisał o tym były dyrektor CIA John McLaughlin na stronach lojalnej wobec Partii Demokratycznej gazety New York Times.

„Putin chce dominować w domu, mocno wpływać na sąsiadów, osłabić zachodnie instytucje, takie jak NATO i UE, a także podzielić między mocarstwami wpływ w kluczowych obszarach, takich jak Bliski Wschód”, – uważa ekspert.

Przy tym McLaughlin przestrzegł Stany Zjednoczone przed rozpętaniem wojny z Putinem i zaznaczył, że dzisiaj konfrontacja byłaby znacznie trudniejsza od tej, które miała miejsce w czasach Zimnej wojny.

„Tamta konfrontacja była grą w warcaby, a teraz gramy w szachy”, – dodał.

Zwiadowca zauważył, że w obecnej walce nie można odnieść całkowitego zwycięstwa bez „drugiego aktu”, ponieważ w przeciwieństwie do ZSRR, Rosja nigdzie nie zniknie. Dlatego amerykańska strategia powinna postawiać sobie za cel ustalenie granic.

„Ameryka nie może zmusić Rosji do radości ze zbliżenia się NATO do jej granic. Ale można wzmocnić jedność sojuszu i strategię odstraszania, przeciwdziałać rosyjskiej dyplomacji, nastawionej na rozłam między sojusznikami, a także wzmocnić pozycje wojskowe, między innymi w krajach bałtyckich i Polsce”, – dodał McLaughlin.

Ekspert zaznaczył, że raczej nie uda się oduczyć Rosji szpiegowskich nawyków, ale można wzmocnić możliwości amerykańskiego kontrwywiadu, a także publicznie ujawniać rosyjskie kłamstwa w mediach. Dodał także, że Rosję można surowiej karać za naruszanie porozumień.

„Możemy dać Ukrainie bardziej złożone uzbrojenie obronne, aby mogła bronić się przed rosyjskimi najeźdźcami. I możemy zwiększać nacisk, jak to zrobił Kongres, uchwalając niedawno nowe sankcje”, – dodał były szef CIA.

Jego zdaniem, tylko Ukraina może zmienić Rosję i jeśli Kijów będzie w stanie pokonać korupcję i rozwijać pomyślną demokrację, to zachęci wsparcie podobnych zmian w Rosji.

„Pomoc Ukrainie to nasza najbardziej obiecująca strategia, której Putin się boi. Właśni dlatego najechał na Ukrainę”, – czytamy w artykule.

 

Praca w Polsce