Naukowcy biją na alarm: rok 2016 był najcieplejszy w historii obserwacji

Naukowcy biją na alarm: rok 2016 był najcieplejszy w historii obserwacji
Amerykańscy naukowcy opublikowali nowy raport dotyczący globalnego ocieplenia klimatu, zgodnie z którym stężenie gazów cieplarnianych ustanowiło nowy rekord, a rok 2016 rok był najcieplejszy w historii obserwacji.

Można o tym przeczytać w raporcie Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA).

Do tej pory za najcieplejszy był uważany rok 2015. Autorzy raportu stwierdzili, że większość wskaźników zmian w klimacie „nadal zachowuje trend ocieplenia”, a wskaźniki temperatury powierzchni oceanu i ziemi, poziom morza i poziom koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze pobiły rekordy z 2015 roku.

Wyniki ubiegłego roku były wywołane wpływem długotrwałego globalnego ocieplenia i zjawiskiem El Nino, które wywołuje wahania temperatury powierzchniowej warstwy wody w równikowej części Oceanu Spokojnego.

W 2016 roku stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęło historycznie rekordowy poziom – 402,9 ppm, czyli o 3,5 więcej niż rok wcześniej. To największy wzrost w ciągu roku w ciągu ostatnich 58 lat.

Wzrost temperatury powierzchni lądu i oceanu w 2016 roku wahał się od 0,45 do 0,56 stopni Celsjusza. Poziom mórz podniósł się o 82 mm, również bijąc rekord z 1993 roku, kiedy to rozpoczęły się obserwacje pod tym kątem.

Nad raportem pracowali naukowcy z krajowych ośrodków NOAA wraz z ponad 450 kolegami z prawie 60 krajów.

Artykuły powiązane