W Japonii rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej w odpowiedzi na zagrożenie rakietowe ze strony KRLD

W Japonii rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej w odpowiedzi na zagrożenie rakietowe ze strony KRLD
W przypadku ataku na amerykańską bazę wojskową na wyspie Guam koreańskie rakiety przelecą przez przestrzeń powietrzną Japonii.

Japonia zakończyła rozmieszczanie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot PAC-3, które zainstalowano w kierunku KRLD na terenie czterech południowo-zachodnich japońskich prefektur Kōchi, Shimane, Hiroszima i Ehime. W najbliższym czasie siły samoobrony Japonii skierują również na Ocean Spokojne statki wyposażone w system śledzenia i naprowadzania Aegis, przekazała w poniedziałek 12 sierpnia japońska telewizja NHK, przekazuj ZN.ua

Poinformowano, że takie działania obronne Japonii to odpowiedź na oświadczenie Pjongjangu o opracowaniu planu uruchomienia czterech rakiet „Hwasong -12” w kierunku wyspy Guam. W przypadku ich uruchomienia rakiety będą lecieć przez przestrzeń powietrzną Japonii. „Zrobimy wszystko, co niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony życia i zdrowia naszego społeczeństwa”, – podkreślił w związku z tą sytuacją premier Japonii Shinzō Abe.

Wcześniej zawiadomiono, że japońscy wojskowi dostaną od władz swojego kraju prawo do zestrzeliwania rakiet Korei Północnej, które mogą zostać nakierowane na bazę wojskową USA na Guam.

Niedawno poinformowano, że Korea Północna nadal opracowuje plan ataku na bazę wojskową USA na wyspie Guam w ramach ostrzeżenia. Jak zaznaczył przedstawiciel armii KRLD, planuje się wypuścić cztery rakiety średniego zasięgu. Mają one przelecieć nad Japonią, pokonać dystans ponad 3 tys. km i spaść w odległości 30-40 km od amerykańskiej bazy wojskowej na wyspie Guam. KRLD stwierdziła również, że z Donaldem Trumpem można rozmawiać tylko w języku absolutnej siły i nazwała „całkowitą bzdurą” jego wypowiedzi o odpowiedzi na zagrożenia z użyciem „ognia i wściekłości”.

Wcześniej Pentagon przygotował plan profilaktycznych bombardowań KRLD. Prewencyjnego ataku na wyrzutnie rakietowe położeniach mogą dokonać amerykańskie samoloty bazujące na wyspie Guam.

Korea Południowa poinformowała, że również jest gotowa do natychmiastowej odpowiedzi na ewentualne zaatakowanie KRLD z wykorzystaniem rakiet z bazy wojskowej USA . Seul uprzedził Pjongjang, że czeka go „stanowcza zapłata” ze strony USA i sojuszników w regionie, jeśli nie zaprzestanie on prowokacji.

Artykuły powiązane