3,5 mln ochotników zgłosiło się do armii Korei Północnej na tle napięć z USA – media

3,5 mln ochotników zgłosiło się do armii Korei Północnej na tle napięć z USA – media
Korea Północna oświadczyła, że w ostatnich dniach prawie 3,5 mln robotników, członków partii i byłych żołnierzy wyraziło chęć przyłączenia się do armii.

Informuje o tym CNBC, powołując się na oficjalną gazetę KRLD Rodong Sinmun.

Gazeta twierdzi, że wolontariusze zaczęli ubiegać się o wstąpienie lub ponowne wstąpienie do armii po tym, jak w poniedziałek centralna agencja informacyjna KRLD opublikowała oświadczenie, w którym potępia nowe sankcje ONZ.

W środę w Pjongjangu odbyła się masowa akcja protestu przeciwko sankcjom oraz w ramach wsparcia rządu Korei Północnej.

KRLD również wcześniej mobilizowała tłum w czasach wzrostu napięć.

Przypomnijmy, że Korea Północna zagroziła atakami na amerykańską bazę wojskową po tym, jak Donald Trump obiecał Pjongjangowi „ogień i wściekłość”. Później oświadczył on również, że USA przygotowały wojskową odpowiedź pod adresem Korei Północnej w przypadku, gdy Pjongjang podejmie nierozsądne działania.

Jak wiadomo, 5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję, która zaostrza sankcje wobec Korei Północnej. Nowe sankcje faktycznie pozbawią Pjongjang jednej trzeciej rocznego dochodu z eksportu, stanowiącego 3 mld dolarów rocznie.

Korea Północna potępiła ostatnie sankcje ONZ, stwierdzając, że stanowią one naruszenie jej suwerenności. Pjongjang obiecał „sprawiedliwą odpowiedź” na sankcje, nie precyzując jednak, na czym będzie ona polegać.

Artykuły powiązane