wtorek, 12 wrzesień 2017 15:25

W Szwecji rozpoczęły się największe ćwiczenia wojskowe w ciągu ostatnich 23 lat

W manewrach w powietrzu, ziemi i wodzie uczestniczy około 20 tys. osób, w tym cywilów i żołnierzy NATO, realizujących scenariusz ataku na Gotlandię.

W Szwecji rozpoczęły się największe w ciągu ostatnich 23 lat ćwiczenia wojskowe. Od 11 do 29 września około 19 tys. szwedzkich żołnierzy i pracowników urzędów cywilnych będą ćwiczyć obronę przed atakiem obcych mocarstw. Manewry „Aurora-17”, odbywają się na wyspie Gotlandia, w pobliżu Sztokholmu i Göteborga, a także na jeziorze Melar przy udziale Finlandii i krajów NATO. Ćwiczenia odbywają się w powietrzu, ziemi i wodzie.

Wśród zagranicznych uczestników manewrów - 1400 wojskowych USA, a także żołnierze z Danii, Estonii, Litwy, Norwegii, Francji i Finlandii, która, jak i Szwecja nie jest członkiem NATO. Niektórzy zagraniczni wojskowi grają rolę żołnierzy wroga, pisze DW powołując się na agencję dpa.

Na ćwiczenia wojskowe „Aurora-17” Sztokholm wyda około 580 milionów koron (w przeliczeniu około 60,7 mln euro). Według informacji telewizji SVT, kwota ta jest dwukrotnie większa od łącznego budżetu Szwecji na tradycyjne ćwiczenia wojskowe w ciągu roku.

Przypomnijmy, że od 14 do 20 września na Białorusi i w trzech obwodach Federacji Rosyjskiej odbędą się ćwiczenia wojskowe "Zapad-2017". Z obu stron weźmie w nich udział 12 700 żołnierzy. Zachodni przedstawiciele jednak podkreślają, że sądząc po przygotowaniach, manewry te będą znacznie większe, niż podano oficjalnie.

 

Praca w Polsce